ОВАА ЧОРБА ЗАМЕНУВА ЕДНА РАКА ТАБЛЕТИ:Го зајакнува ИМУНИТЕТОТ и помага во најстрашни БОЛЕСТИ

ОВАА ЧОРБА ЗАМЕНУВА ЕДНА РАКА ТАБЛЕТИ:Го зајакнува ИМУНИТЕТОТ и помага во најстрашни БОЛЕСТИ
Супата Хипократ е многу едноставна и исклучително лековита супа од зеленчук.

Состојки:

  • 1 корен од целер со средна големина
  • 1 корен од магдонос со средна големина
  • 2 главици кромид со средна големина
  • 2 мали или еден голем праз – лук по желба (може да се додаде на крајот)
  • малку лист магдонос – 600 гр. домати – 400 гр компири

Дозволени зачини: пиперка, ловоров лист, коријандер, каперси, ким, анасон, морско оревче, оригано, рузмарин, шафран, жалфија, киселица, ким, тарагон и мајчина душица. Во поголеми количини се дозволени лукот, лукот, кромидот и магдоносот.

Подготовка : Зеленчукот измијте го, исечете го на кришки или коцки, а можете и да го изрендате. Ставете го зеленчукот во големо тенџере и додадете вода колку да го покрие зеленчукот. Оставете го тенџерето да зоврие, а потоа продолжете со варење на чорбата на тивок оган час и половина до два часа, додека зеленчукот не омекне. На самиот крај од варењето додадете лук и дозволени зачини во помали количини (по желба и по вкус). Сварената супа испасирајте ја. Конзумирајте една порција од супата, а преостанатата количина изладете ја и оставете ја во фрижидер.

Зборот за Хипократовата супа како силен сојузник на здравјето почна да се шири низ светот. Значи, покрај лекувањето, се консумира и како редовен оброк за спречување на болести и зачувување на здравјето на целиот организам.

Герсоновата терапија е метода на лекување базирана на посебен режим на исхрана и редовно чистење на организмот. Во 1920-тите, д-р Макс Герсон започнал да ја развива оваа терапија со цел да ги намали и контролира сопствените тешки главоболки од мигрена. Сосема случајно, тој открил дека соодветните количини на хранливи материи во комбинација со засилена детоксикација ефикасно ја третираат туберкулозата на кожата.
По туберкулозата на кожата, нејзината ефикасност е откриена и кај други форми на туберкулоза, но и кај други здравствени проблеми: алергии, висок и низок крвен притисок, бубрежни заболувања, артритис, атеросклероза, мултиплекс склероза, автоимуни болести и рак.

Хипократовата супа е еден од клучните фактори за ефикасноста на терапијата со Герсон.Покрај конзумирањето на оваа супа/супа, неговиот метод на лекување вклучува и пиење сокови од моркови, јаболка и портокали и зелени сокови направени од зелка и друг зеленчук. Покрај посебен начин на исхрана за време на терапијата, се врши секојдневно чистење на телото со клизма од кафе.
Според тврдењата на креаторот на оваа терапија, д-р Макс Герсон, но и според потврдите на бројни здравствени стручњаци, ваквата диета е способна да го зајакне имунитетот, да ги укине оштетувањата нанесени на клетките и да му овозможи на организмот да исцели целосно.

Супа од Хипократ
Како здрав оброк, оваа супа може да се консумира еднаш дневно. Сепак, за медицински цели како дел од терапијата со Герсон, се препорачуваат две порции супа дневно. За да заштедите време и труд, супата можете да ја подготвувате во количини два дена, односно четири порции.

Хипократовата супа има најсилни придобивки ако се почитуваат следниве правила при подготовката:
Супата треба да се готви на тивок оган со што е можно помалку вода. Садот во кој се готви мора да биде покриен за да се спречи испарувањето на корисните состојки. Забранета е употреба на алуминиумски садови, а за јадење се препорачува употреба на сребрен прибор. Многу зачини можат да ја анулираат ефективноста на супата, па за збогатување на вкусот се препорачуваат само следниве зачини во помали количини: пипер, ловоров лист, коријандер, каперси, ким, анасон, морско оревче, оригано, рузмарин, шафран, жалфија, киселица, анасон, тарагон и мајчина душица. Во поголеми количини се дозволени лукот, лукот, кромидот и магдоносот.

Лековито дејство на супата од Хипократ:
Го чисти и детоксицира телото – Токсините насобрани во телото се причина за бројни заболувања како што се замор, поспаност, главоболка, депресија, надуеност, запек. Покрај тоа, тие се идеална основа за развој и брзо ширење на сериозни болести како што се дијабетес, артритис, ревматизам, кардиоваскуларни заболувања, пневмонија, рак и многу други болести.

Зеленчукот содржан во супата од Хипократ придонесува за силна и темелна детоксикација. Доматите содржат ликопен, растителен пигмент од групата каротеноиди кој со своите антиоксидантни својства го штити црниот дроб од оштетување предизвикано од слободните радикали.

Придонесува за нормална функционалност на црниот дроб и метаболизмот, како и за исфрлање на токсините од телото. Сулфурот присутен во доматите, лукот, кромидот и празот, исто така, помага за побрза и поефикасна детоксикација. Магдоносот е познат уште од античко време по чистењето на отровите насобрани во телото. Неговата ефикасност не е доведена во прашање, без разлика дали се консумира како самостојна храна или како додаток во оброците.
Го зајакнува имунолошкиот систем – Имунолошкиот систем е главниот заштитник на човечкото тело. Адекватен внес на витамини, минерали, ензими и други хранливи материи е неопходен за неговата јачина и правилно функционирање. Супата од Хипократ се подготвува од зеленчук кој е богат со хранливи материи неопходни за совршено функционирање на имунолошкиот систем.

Кромидот, една од состојките на оваа супа, содржи високо ниво на витамин Ц како и бројни други хранливи материи, кои имаат бројни придобивки за имунолошкиот систем.
На пример, минералот селен ја поттикнува работата на имунолошкиот систем, а го има во големи количини во овој зеленчук. Имуните клетки на кои им недостасува селен се подложени на поголема оксидација, што негативно влијае на нивниот развој и репродукција.

Поради своето богатство од антиоксиданси, лукот несомнено е еден од силните сојузници на имунолошкиот систем. Помага во лечење на воспаление на грлото, крајниците, увото, сузбивање на херпес, намалување на крвниот притисок, во превенција и третман на габични заболувања, ревматски заболувања, болести на срцето и црниот дроб, па дури и сериозни болести како леукемија и тумори.
Компирот е познат уште од античко време како добар пријател на здравјето, а неодамнешните истражувања особено ги нагласуваат неговите силни придобивки врз целиот имунолошки систем. Истото е и со доматите кои содржат ликопен, црвениот пигмент одговорен за доброто функционирање на имунолошкиот систем.

Друг специјалитет на Хипократовата супа е богатството со калиум и апсолутното отсуство на натриум и каква било форма на сол.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *