НИСКИОТ холестерол е исто толку опасен како и висок: Ако падне под ОВАА ВРЕДНОСТ, јавете се кај вашиот лекар!

НИСКИОТ холестерол е исто толку опасен како и висок: Ако падне под ОВАА ВРЕДНОСТ, јавете се кај вашиот лекар!

Се плашиме од висок холестерол, но нискиот холестерол воопшто не е безопасен! Тука е опасноста.

Холестеролот е многу важна супстанца во нашето тело, бидејќи учествува во изградбата на клеточниот ѕид, а без него не би постоеле хормони, како што се естрогенот и прогестеронот.

Според проф. Д-р Верослава Станковиќ, специјалист за здрава и болна исхрана, 5,2 е горната граница, но оптималното ниво на холестерол зависи од поединецот. „Сите се согласуваат дека и ниските вредности на холестерол не се добри“, рече професорката во ТВ-емисијата Ординација. „Не е добро да биде под 4, а камоли под 3.

Таа потсетува дека таканаречениот „добар“ холестерол – ХДЛ – зависи исклучиво од физичката активност и може да се зголеми доколку човек прави 10.000 чекори дневно. ХДЛ е важен бидејќи овозможува елиминација на лошиот холестерол.

Покрај неправилната исхрана, пациентите со покачен вкупен холестерол пријавуваат дека спијат нередовно, како и дека се под стрес поради работата во текот на целиот ден – вели д-р Станковиќ и додава:

Ако е можно, холестеролот треба да се намали со менување на животни навики, а само ако не успееме за шест месеци, преминуваме на лекови, статини.

Кога станува збор за исхраната, д-р Верослава вели дека не мора целосно да ги исфрлите јајцата – можете да ги јадете цели 2-3 пати на ден, а белките можете слободно да ги јадете секој ден. Што се однесува до месото, телешкото, телешкото, белото пилешко месо, како и туната и сардините исцедени од масло се дозволени два до три пати неделно. Во исхраната се препорачуваат масни риби како скуша и лосос, бидејќи масните киселини од нив благотворно делуваат на крвните садови.

Забранет е бел леб, лиснато тесто и компири приготвени со масло, путер или млеко. Млекото и млечните производи се на листата на дозволени намирници под услов процентот на маснотии да биде 2,8, додека сирењето да има до 30 проценти маснотии.

Како еден од најефикасните народни „лекови“ за холестерол, докторот го споменува јогуртот помешан со сусам. Смесата се користи 40 дена, а тоа е придружено со прилагодена диета.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *