КАФЕТО ШТИТИ ОД ОПАСНИ БОЛЕСТИ САМО ДОКОЛКУ СЕ КОНСУМИРА ВАКА: Д-р Перишиќ открива како да го пиете омилениот пијалок

КАФЕТО ШТИТИ ОД ОПАСНИ БОЛЕСТИ САМО ДОКОЛКУ СЕ КОНСУМИРА ВАКА: Д-р Перишиќ открива како да го пиете омилениот пијалок

Д-р Перишиќ откри како правилно се консумира кафето, како штити од бројни болести и која доза се препорачува.

Еден од омилените пијалоци кој е суштински дел од утринските ритуали е кафето . Поради основната состојка што ја содржи кафето, односно кофеинот , често е мета на истражување, поради силниот ефект што го има.

Познато е колку кофеинот влијае на поспаноста, односно го подига нивото на енергија со тоа што не држи на прсти . Меѓутоа, прашање кое често се наметнува и фрла во дилема е „колку кафе е оптималната количина за внесување во организмот?“ .

Многу домашни и меѓународни експерти се обидуваат да одговорат на ова прашање како и на многу други поврзани со кафето и кофеинот .

Најновата студија, објавена во Nature Communications, дава докази дека кофеинот го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести . Механизмот со кој се постигнува ова сè уште не е откриен, а студијата ги следела циркулирачките нивоа на LDL („лошиот“) холестерол во црниот дроб.

Резултатите покажаа дека кофеинот ја зголемува експресијата на одредени ензими кои ги регулираат механизмите на холестерол и значително влијаат на процесите кои штитат од кардиоваскуларни болести .

Препорачана доза кафе
Можеме да му препорачаме на просечниот возрасен да пие од 4 до 6 шолји кафе на ден без никакви проблеми . Минималната количина , која не предизвикува проблеми во овој контекст, е 200 милиграми кофеин.

Секако, не треба секој човек некритички да ја „истури“ таа количина во себе. Секој човек го знае своето тело, односно доколку при консумирање кафе нема кардиоваскуларни проблеми, палпитации, хипертензија, кофеинот е најсилниот антиоксиданс што може да се внесе на овој начин и штити од сите овие болести. Луѓето кои сакаат да консумираат алкохол, кофеинот штити од рак на црниот дроб. Етанолот е прооксидант, а кофеинот има толку силно антиоксидативно дејство што може да се смета за чудо. Истражувањата покажуваат дека љубителите на кафе имаат помала инциденца на ректален карцином. Дополнително, кофеинот има позитивно влијание врз когнитивните способности, па затоа страсните пијат кафе ретко, или некогаш, ќе развијат Алцхајмерова болест.

Најновите истражувања велат дека кофеинот го штити и панкреасот од рак, а големите „кафофии“ имаат помала веројатност да заболат од оваа болест. која се проширува. Влијае на регулација на инсулинот, а со тоа и го спречува дијабетесот – објасни професоротд-р Воислав Перишиќ , гастроентеролог.

„Кога пиете едно или две кафиња, а мозокот ви е брз, остар, „сјае“ и сте добро расположени, тоа значи дека кофеинот добро влијае на функциите на вашето тело. Луѓето често грешат да консумираат кафе веднаш после оброк.Значи после појадок пијте една или две,исто после ручек и ужина или секој оброк.На овој начин се поништуваат благотворните ефекти на кофеинот бидејќи се меша со хлороводородна киселина за време на варењето и може да предизвика проблеми. се прави добар баланс во оваа смисла, „повлечеме ќе“ сите добри работи од кафето и кофеинот и нема да го иритираме желудникот“, вели д-р Перишиќ.

Правилниот избор на кафе е многу важен
Доктор Перишиќ исто така ја нагласува важноста на изборот на кафе и објаснува како да го изберете.

„Нашите кафетерии се добро снабдени, стојат „рамо до рамо“ со кафе од светска класа по квалитет. Има голем избор и на кафе „Арабика“ и „робуста“ и тоа е суштината. Арабика е тип од кафето чие овошје се бере рачно, содржи помалку кофеин и повеќе арома. Робустата е спротивно, повеќе кофеин и помалку арома. Идеалната мешавина на јачина и арома би била 70 проценти Арабика и 30 кафе Робуста“, објаснува д-р Перишиќ и додава:

“Капучиното, на пример, не е мој избор бидејќи во основа содржи многу повеќе робуста и помалку арабика. Тоа значи дека со него “царува” аромата во однос на придобивките што можеме да ги добиеме од кофеинот. Најдобар вид на кафе арабика е ” Јамајка сино планинско кафе“, а добро е и колумбиското. Со мудро комбинирање на видовите на кафе, секој може да направи максимален профит за себе помеѓу аромата во која човекот најмногу ужива и добрите ефекти на кофеинот врз телото“. наведува д-р Воислав Перишиќ.

Дали кофеинот предизвикува зависност?
Докторот признава дека и тој во голема мера го конзумира овој напиток и истакнува дека кафето може да предизвика зависност.

„Кога ќе почувствувам „аларм“, односно дека ми паѓа менталниот капацитет, се знае дека кафето оди. На луѓето им се случува кога ќе направат пауза од неколку часа и не ја консумираат количината на кафе навикнати им паѓа концентрацијата, мозокот успорува.Тоа е и мојот случај и нешто што од една гледна точка може да се нарече зависност, но од друга гледна точка има големи придобивки за здравјето.И секој човек може едноставно почуствувај го ова на свој пример“, посочува тој.

Адитиви во кафето
Кафето често се конзумира со разни адитиви, како шеќер и млеко, а тоа исто така предизвика контроверзии и го постави прашањето „дали е добро или лошо?“, а еве што вели д-р Перишиќ:

“Тоа е прашање на избор, а шеќерот и млекото се всушност модификатори на вкусот на кафето. Јас не ставам шеќер во кафето, во каква било форма и не сум поддржувач на природни или вештачки засладувачи. Млекото е задолжително, добро „прст“, и само полномасно. Како предлог за подобрување на аромата, ја предлагам цикоријата. Од моето долгогодишно искуство со работа со деца, секако треба полека да ги навикнете на вкусот на кафето правејќи им кафе од бела цикорија. не содржи кофеин, а е неверојатно корисно растение. Има изобилство на антиоксиданси, има антиинфламаторно дејство и штити од инфекции. Кафето од бела цикорија треба да им се дава на децата наутро и навечер“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *