ШАМПИТА секој ден се правеше во ЈУГОСЛАВИЈА,СТАРИТЕ ЈА САКАА:Денес скоро е заборавен овој ДЕСЕРТ

ШАМПИТА секој ден се правеше во ЈУГОСЛАВИЈА,СТАРИТЕ ЈА САКАА:Денес скоро е заборавен овој ДЕСЕРТ

Едноставна и евтина торта која сите ја заборавиле – Шампита.

Шампита е стар и заборавен рецепт за едноставна и евтина торта која често се јадела во Југославија. Нашите баби го подготвуваа кога во куќата немаше ништо слатко, а секоја домаќинка ги имаше овие состојки во фрижидер. Потсетува на познатиот кох, а сега и вие ќе се потсетите на деликатесот кој сите го обожаваа.

Состојки:

  • 5-6 јајца
  • 7 лажици брашно
  • 500 мл млека
  • 2-3 лажици шеќер

Подготовка:
Јајцата се матат, па се додаваат брашното, млекото, шеќерот и малку сол (смесата треба да биде малку погуста отколку за палачинки). Огноотпорен сад премачкајте го со маснотии и истурете ја смесата.

Посипете со малку растопена маст. Печете на 200°C околу 30 минути и посипете со шеќер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *