СИГУРНО НЕ СТЕ ЗНАЕЛЕ КОЛКУ Е КОРИСНА ВОДАТА ВО КОЈА СЕ ВАРЕНИ ТЕСТЕНИНИТЕ: Не ни сфаќате колку тоа влијае на 1 РАБОТА

СИГУРНО НЕ СТЕ ЗНАЕЛЕ КОЛКУ Е КОРИСНА ВОДАТА ВО КОЈА СЕ ВАРЕНИ ТЕСТЕНИНИТЕ: Не ни сфаќате колку тоа влијае на 1 РАБОТА

И кога домаќинките готват тестенини, истураат вода како и обично, иако не знаете колку може да биде корисно

Денес редовно подготвуваме јадења со тестенини. И шпагети и разни други кремасти специјалитети.

А кога домаќинките готват тестенини, истураат вода како и обично, иако не знаете колку може да биде корисно.
Отсега ќе го користите за овие цели.

Готвењето тестенини е една од најлесните и најразбирливите техники. Дури и неискусен готвач може да го направи тоа. Оваа едноставна задача, сепак, има повеќе трикови отколку што мислите, а заштедата на водата од тестенините е еден од нив. Тоа е еден од најчесто заборавените чекори.

Водата во која се вареле тестенините е полна со скроб и сол. Иако може да изгледа матно и валкано, тоа е клучот за вкусен сос и вкусно јадење со тестенини . Откако ќе се сварат тестенините, извадете ги од тенџерето.

Овој трик е она што ги одвојува просечните јадења со тестенини од вкусните, сложени јадења во вашиот омилен италијански ресторан.

Можете да оставите вода колку што сакате. Зачувајте по една шолја вода по тенџере со тестенини, додајте го сосот во тенџерето со вода и промешајте, а потоа додадете ги тестенините. Содржината на скроб го збогатува вашиот сос, а содржината на сол додава вкус. Скробот делува и како згуснувач.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *