ЗАБОРАВЕТЕ НА АПЧИЊАТА ЗА ГЛАВОБОЛКА: Еве неколку СОВЕТИ што ќе ви помогнат

ЗАБОРАВЕТЕ НА АПЧИЊАТА ЗА ГЛАВОБОЛКА: Еве неколку СОВЕТИ што ќе ви помогнат

За главоболки, првото нешто што ви доаѓа на ум е да земете пилула. Но, лековите од аптеката не се секогаш ни под рака, а и не помагаат секогаш. Во такви ситуации на помош доаѓа алтернативната медицина.

Кинескиот лекар, биохемичар и нутриционист професор Женг Џи живеел 110 години, благодарение на искуството, знаењето и интересот кој го имал од алтернативната медицина од Истокот.

Причините за главоболката можат да бидат многу различни: стрес, недостаток на сон, неуспеси во исхраната, долготрајна работа на компјутер и влијанието на животната средина. Која и да е причината, состојбата е неподнослива и често треба да се ослободиме од болката.

Наместо да се потпираме на неверојатно скапи и не секогаш ефикасни лекови, обидете се со барем едно од овие едноставни природни средства кои доктор Женг Џи ги нуди:

Кора од банана
Не фрлајте ја кората од банана. Тие се вистински склад за супстанции корисни за човечкото тело. Излегува дека кората на бананата ставена во предниот дел на главата (на челото) за 20-30 минути, е во состојба да ја олесни главоболката.

Ѓумбирот
Коренот од ѓумбир има одлични антиинфламаторни својства. Тој помага на крвните садови на главата и вратот, и ги стимулира природните седативни механизми.

Една чаша чај од ѓумбир на ден претставува одлична превенција против мигренозни напади и при главоболка.

Топла вода
Топлата вода, според кинеската народна медицина, може да се применува со помош на шише топла вода врз тилот, а пред тоа е добро да испиете чаша топла вода со малку мед.

Топлината помага да се подобри циркулацијата на крвта, да се релаксираат напнатите мускули на вратот и да ја победите мигрената.
Може да помогне и жежок туш или релаксирачка бања.

Јаболка
Јаболкото е најдобриот лек ако имате главоболки. Ако се разбудите со главоболка, обидете се да изедете неколку парчиња јаболко, посеано со малку сол, а потоа испијте чаша топла вода. Тоа е гарантирано дека болката наскоро ќе исчезне! Патем, инхалации со јаболков оцет исто така имаат поволен ефект при мигрена, главоболка и неудобност.

Бадеми
Тие се одлична природна замена за аналгетски лекови. Неколку бадеми можат да ја намалат главоболката за само 10-15 минути.

Есенцијално масло од лаванда
Ставете неколку капки лаванда масло на врвот на прстите и започнете да ги масирате слепоочниците во текот на 15-20 минути. Смирувачките својства на лавандата имаат поволен ефект врз состојбата на главата и ублажување на болката.

Цимет
Земете неколку стапчиња од цимет и истријте ги во прав. Додадете малку вода и промешајте додека не се добие густата паста. Нанесете го на предната страна на главата. Нека стои половина час. Наскоро болката ќе исчезне. Овој метод е многу корисен ако главоболката е предизвикана од изложеност на ладен воздух.

Краставица
Друг начин да се ослободите од главоболката е да користите внатрешно или надворешно малку лута пиперка. Да, овој производ може да ве ослободи од најстрашните мигрени!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *