ДОМАШЕН БУРЕК ОД ГОТОВИ КОРИ: ОВА ЌЕ БИДЕ ВАШ СПЕЦИЈАЛИТЕТ ПОДОБАР ОД ПЕКАРА

ДОМАШЕН БУРЕК ОД ГОТОВИ КОРИ: ОВА ЌЕ БИДЕ ВАШ СПЕЦИЈАЛИТЕТ ПОДОБАР ОД ПЕКАРА

Научете да правите домашен бурек. Вака подготвен ќе биде подобар и повкусен од оној што се продава во пекара.

Сè што треба да направите е внимателно да ги следите нашите упатства

Состојки:

  • 1/2 кг дебели кори (за бурек)
  • 1/2 кг ситно урда
  • 3 јајца
  • 250 мл вода
  • 125 мл масло
  • сол по потреба (ако сирењето не е солено)
  • 100 мл јогурт
  • 100 грама масно тврдо сирење

Подготовка :
Во сад подгответе мешавина од масло, сол и вода. Оваа смеса треба да се меша секој пат пред да ги посипете корите за да не се одвои маслото одозгора.

Намачкајте со масло тркалезна тава со пречник од 26 см и ставете 2 кори така што краевите да висат по рабовите на тавата, односно да висат од страните, па попрскајте со мешавина од масло и вода.

Се земаат по 3 кори и се ставаат во тавата една преку друга, гужвајќи ги за да се сместат во плехот, па врз третата се става смесата од сирење, јајца и јогурт. Сето тоа повторете го со останатите кори, освен последните 3.

Првата ставете ја во тавче и попрскајте со масло. Се става претпоследната кора и се попрскува со масло и се става остатокот од сирењето. Последната кора испрскајте ја со мешавина од вода и масло.

Преминете ги висечките краеви преку последната кора за да се затвори бурекот и испрскајте со течност.

Се пече во рерна загреана на 180 Целзиусови степени додека не порумени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *