ЉУБИЦА КОЈ СЕ ГРИЖИ ЗА ИСХРАНАТА НА НОВАК ЃОКОВИЌ ОТКРИ КАДЕ ГРЕШИМЕ КОГА ПЕЧЕМЕ МЕСО: „Вака се создава лошиот холестерол“

ЉУБИЦА КОЈ СЕ ГРИЖИ ЗА ИСХРАНАТА НА НОВАК ЃОКОВИЌ ОТКРИ КАДЕ ГРЕШИМЕ КОГА ПЕЧЕМЕ МЕСО: „Вака се создава лошиот холестерол“

За диетата на Новак Ѓоковиќ , најдобриот тенисер на светот, се зборува исто колку и за неговите деловни успеси. Тој подготвува оброци за Новак и неговото семејство подготвува Љубица Комлениќ, по потекло од Војводина, која повеќе од две децении живее и работи во Италија.

Тие се запознале пред повеќе од пет години на турнир во Рим каде што таа раководела со тим од 300 готвачи кои подготвувале храна за учесниците и истакнатите гости на натпреварот. Ѓоковиќ на нејзината униформа го виделе нејзиното име и презиме, па ја прашале дали е од Србија и така започнало се.

„Новак пред се е пријател и се што направив за него беше пријателски. Се запознавме во Италија. На јакната беше напишано моето име и презиме, а неговите родители и ме препозна таму. Така се собравме. После два месеци почна да соработува Ноле е прекрасна личност“, вели Љубица.

Љубица на 19 години замина во Италија и таму дипломираше на Гастрономскиот факултет. Влегла во кујна од чиста љубопитност и миела садови две недели. Почнала да учи и по една година станала главен готвач во ресторан. Денес, таа е координатор на Мишелин во Италија, каде што работи со готвачи со ѕвезда на Мишелин и со врвни слаткарници на тамошната Академија за слатки.

„На 19 години отидов во Италија со еден куфер в рака и направив кариера. Сега сум единствената жена во светот на кулинарски судии со максимална лиценца А категорија и судам репрезентации на светските натпреварувања каде има се 200 Мишелин готвачи од една до три ѕвезди кои ги тренирам кулинарски техники за кои сум специјализирана. Ова го велам затоа што 12 години готвиме со ултразвук, односно со технологија за ултразвук“, рече Љубица гостувајќи во емисијата. „Кец на единаесет“ на телевизија К1.

Иако е познато дека Новак го исфрлил глутенот од исхраната , Љубица вели дека никој не смее да го прави тоа сам и дека на оваа тема треба уште многу да се зборува. Составот на храната и температурата на подготовка се најважните ставки, поради правилниот внес на протеини, сол и минерали.
Љубица тврди дека храната треба да се подготвува на пониски температури

„Не е здраво да јадете без глутен, ако немате проблем, бидејќи тестото без глутен содржи скроб и не се препорачува секој безглутенски препарат, доколку некој не знае или не е образован. Ако го печеме месото на 200 степени, за да направиме добра ‘рскавица и сите тие масти согоруваат, се претвора во негативен холестерол и протеините исчезнуваат. Рибата се однесува на ист начин.Меѓутоа, ако го свариме гравот на сто степени, не го загрозуваме протеинот во исхраната. Тоа го знае и Новак и внесува повеќе протеини отколку со риба и месо. Кога станува збор за исхраната на Новак, тоа е сосема океј, бидејќи тој внесува доволно протеини, сол, витамини, минерали, комплетни хранливи материи кои му се потребни и на здрав начин“, вели Љубица.

Тој додава дека Ѓоковиќ јаде овошје, зеленчук, семки, јаткасти плодови и мешунки, како и киноа и ориз.
„Се готвам со почитување на состојките, на пониски температури, за да ја зачувам исхраната и бојата, а најважна состојка во се што готвам е секако љубовта“, искрена е Љубица.
Иако најдобриот светски тенисер не јаде храна од животинско потекло, сепак ужива во традиционални јадења, но во веганска варијанта.

„Тоа се балкански специјалитети, како сарма со кисела зелка и ќебапи, но за Новак ги подготвуваме на вегански начин, тие не му се омилени јадења, но му се блиски, па понекогаш му ги подготвуваме за да го потсетиме на традиционалните вкусови“, изјави еднаш таа.за време на Комлениќ.
Јелена и Новак со задоволство зборуваат за диетата која ја следат со години. Новак напиша и книга за тоа, додека Јелена јавно проговори за тоа како токму оваа диета придонела за изострување на сетилата и поврзување на умот и телото, а еве како изгледа менито на Новак за еден ден.

  • Појадок: Чаша млака вода по станувањето, две големи лажици мед маука, органска овесна каша без глутен со брусница, суво грозје, семки од сончоглед, бадеми.
  • Ужина : Леб без глутен, крекери со авокадо и туна
  • Ручек : зелена салата, тестенини без глутен, (како додаток ориз, аспарагус, веганско сирење и домати)
  • Ужина : Јаболко со путер од кашу, диња
  • Вечера : Цезар салата со прелив, супа со зеленчук, филети од лосос, со пржени домати и маринада

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *