Пробајте го сирупот од Кромид за искашлување: стар РЕЦЕПТ кој го го зајакнува телото и помага при СУВА кашлица

Пробајте го сирупот од Кромид за искашлување: стар РЕЦЕПТ кој го го зајакнува телото и помага при СУВА кашлица

Црниот кромид е исклучително лековит и здрав, храна која благотворно делува на организмот и го подобрува вкусот на многу од нашите омилени јадења.

За време на есента имунитетот е ослабен, постои поголем ризик од настинки и грип, а заедно со тоа се појавува и сува кашлица која може да биде болна и изнемоштена.

Доколку кашлате неколку дена, важно е да се консултирате со лекар за совет и терапија. Покрај тоа, можете да го користите и стариот рецепт со кромид на нашите баби. Големото количество на витамин Ц во кромидот ви овозможува брзо да се справите со настинките, зајакнувајќи го и активирајќи го имунолошкиот систем. Исто така, можете да направите сируп со лук за искашлување.

Состојки:

  • 500 грама кромид
  • 700 грама шеќер
  • 40-50 грама мед
  • 1 литар вода

Подготовка:
Излупете го и исечете го кромидот на ребра, па ставете го во тенџере и додадете шеќер, мед и вода. измешајте и покријте, па оставете да се готви на тивок оган околу 2 часа. После тоа, извадете го кромидот и оставете го сирупот да се излади. Кога е ладно, додадете мед, добро измешајте и истурете во тегла. Мала количина сируп може да се чува на собна температура еден ден. Големи дози на сируп треба да се чуваат во фрижидер. На ладно, сирупот од свеж кромид не ги губи лековитите својства до 5 дена. Се препорачува да се земе една лажица сируп 4 пати на ден после јадење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *