ВАКА ЧИСТЕЛЕ НАШИТЕ БАБИ: Буквално цела куќа свети, а никаде ни капка хемикалии! Еве како!

ВАКА ЧИСТЕЛЕ НАШИТЕ БАБИ: Буквално цела куќа свети, а никаде ни капка хемикалии! Еве како!

Познато е дека бањата е едно од највалканите места во куќата. Без оглед на тоа што можеби метете и чистите нешто во бањата секој час, треба да го чистите темелно на секои неколку месеци. Водич од 5 чекори ќе ви помогне да го направите тоа на вистински начин со природни состојки. Исто како што правеа нашите баби.

ТУШ
Започнете од врвот. Истурете доволно оцет (или средство за чистење на база на оцет) во пластична кеса за да ја натопите целата глава за туширање, врзете ја околу главата за туширање и оставете ја да отстои преку ноќ.

Само исплакнете наутро.
Измијте ги завесите за туширање во машината за перење со обичен детергент. За вратата за туширање користете природен производ на база на оцет и сода бикарбона, кој треба да го нанесете на вратата, а потоа по еден час стоење избришете со крпа од микрофибер, исплакнете и исушете со крпа.

Самиот сад за туширање е доволна за миење една недела. Наполнете го со топла вода, оставете го да отстои 15 минути, а потоа исчистете го со природен абразив.
По миењето, добро исушете ги сите измиени делови. Отворете го и прозорецот за да не се создаде дополнителна влага.

БИГОР
Исчистете ги сите места каде што е заробен бигорот, а потоа исплакнете темелно. За чистење, користете погруб сунѓер и средство на база на лимон или оцет. После тоа, проветрете ја бањата. Варовникот е порозен и многу погоден за развој на бактерии. Повторете ја постапката на секои шест месеци.

ПЛОЧКИ, ЅИДОВИ, ТАВАН
Испрскајте ги плочките, целата дограма и пластика и таванот со природен производ за чистење и истурете топла вода на тушот додека не се создаде пареа (околу пет минути). Потоа исклучете, излезете од бањата, затворете ја вратата и оставете ја пареата и производот да работат заедно околу 20 минути. После тоа, избришете ги сите површини со чиста крпа. На самиот крај, избришете го подот.

ТОАЛЕТ
Истурете шолја сода бикарбона во чашата и оставете ја да отстои неколку минути, а потоа исчеткајте и истурете ја водата. Наполнете го држачот за четка со топла вода и детергент и оставете го да отстои, а потоа истурете ја валканата вода во чаша.

ОДВОД
Истурете оцет или сода бикарбона во одводот на мијалникот и истурете топла вода. Исчистете ја славината со марамчиња за дезинфекција, кои значително го намалуваат бројот на бактерии (марамчето може да ги премести само од едно место на друго). Потоа истријте го со потврдата површина на кујнскиот сунѓер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *