АЈВАР БЕЗ ПИПЕРКИ:ДОМАЌИНКИТЕ ПОЛУДЕА ПО ОВОЈ РЕЦЕПТ

АЈВАР БЕЗ ПИПЕРКИ:ДОМАЌИНКИТЕ ПОЛУДЕА ПО ОВОЈ РЕЦЕПТ

Ајварот од зелените домати е всушност намаз со зелени домати и рен. Многу е вкусен и апетитен. Пробај.
Состојки:

  • 2 кг зелени домати
  • 200 грама рен
  • 200 грама сенф
  • 1 шолја масло
  • сол

Подготовка:
Измијте ги доматите , исчистете ги и сомелете ги во мелница за месо, па оставете ги преку ноќ да се исцедат. Следниот ден додадете сенф, изрендан рен, масло и посолете по вкус. Добро измешајте. Истурете го ајварот во тегли, затворете цврсто и оставете го на ладно и темно место.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *