СЕКОЈ ЈУГОСЛOВЕН JA ПАМЕТИ ОВАА ТОРТА, НЕМА НИКОЈ КОЈ НЕ СЕ ДАВИ ВО НЕА: Денес домаќинките се тепаат ДА ГО ДОБИЈАТ РЕЦЕПТОТ.

СЕКОЈ ЈУГОСЛOВЕН JA ПАМЕТИ ОВАА ТОРТА, НЕМА НИКОЈ КОЈ НЕ СЕ ДАВИ ВО НЕА: Денес домаќинките се тепаат ДА ГО ДОБИЈАТ РЕЦЕПТОТ.
Оваа торта беше една од омилените на трпезите низ Југославија .

Се подготвуваше за прослави, празници и родендени.
Нема ништо поедноставно или повкусно.

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • 200 гр шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 1 јајце
  • 200 гр маснотии
  • 6 лажици мелени ореви
  • 2 лажици гриз
  • 300 гр џем од сливи

Питата Чупава важеше за една од омилените колачи во стара Југославија , речиси секоја домаќинка знаеше да ја направи.
Прекрасна старомодна торта која беше една од најпопуларните во стара Југославија. Многу е вкусен и економичен, сите состојки веќе ги имате во кујната. Оригиналниот рецепт ќе ве врати во некои стари времиња.

Подготовка:
Во длабок сад ставете маснотии, шеќер, еден ванилин шеќер и цело јајце, па сето убаво изматете со миксер. Потоа измешајте го брашното со прашокот за пециво, па половина мерка додадете ја во садот со маснотиите и матете уште неколку минути. Исклучете го миксерот, а потоа додадете го остатокот од брашното во смесата, брзо измешајте со врвовите на прстите за да се формираат грутки и се убаво да се соедини.

Истурете малку повеќе од половина од смесата во плех обложен со хартија за печење и убаво изматете го со прстите. Потоа премачкајте го со џем, а на остатокот од смесата со брашно додадете мелени ореви, уште една кесичка ванилин шеќер и гриз, па со лажица рамномерно прелијте ја смесата врз џемот. Колачот се пече во загреана рерна на 180 C околу половина час додека кората убаво не порумени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *