Оваа БИЛКА се смета за ДОМАШНА ИНФУЗИЈА:САМО ЕДНА ЧАША ДНЕВНО Е ДОВОЛНО ДА НЕ СЕ РАЗБОЛИТЕ

Оваа БИЛКА се смета за ДОМАШНА ИНФУЗИЈА:САМО ЕДНА ЧАША ДНЕВНО Е ДОВОЛНО ДА НЕ СЕ РАЗБОЛИТЕ
Тој е природен аналгетик, борец против дијабетесот и делува како одлична превентивна мерка против многу канцерогени заболувања

Во гробниците на фараоните, ова растение , како главна состојка на пијалокот, беше главната состојка на смесата за балсамирање. Значи дефинитивно е едно од растенијата што секој треба да ги има во својата домашна аптека.
Жалфијата е одлично средство за прочистување на крвта и исфрлање на слузта од телото. Го зајакнува циркулаторниот систем, ја поттикнува циркулацијата, делува против крварење и воспаленија. Додека пак, куркумата, друга состојка има антибактериски својства, што значи дека ги уништува клетките на вирусите и микробите во телото.

Тој е суштинска состојка во многу домашни препарати против грип, настинки и респираторни инфекции. Тој е природен аналгетик, борец против дијабетесот и делува како одлична превентивна мерка против многу канцерогени заболувања.

Традиционалната медицина препорачува мешање на жалфија со млеко, а ако додадете куркума и мед, добивате домашна инфузија.
Состојки:

  • 250 мл млеко
  • 1 лажица сува жалфија
  • 1 лажичка мед
  • 1 лажичка куркумин во прав (1/2 за деца)

Подготовка:
Во тавата истурете 250 мл млеко, додадете 1 лажица сува жалфија и варете во неа. Штом млекото ќе почне да врие, покријте го и оставете го 15 минути. Исцедете го млекото, додадете 1 лажиче. мед и 1 лажичка куркума во прав (половина кафена лажичка за деца) и убаво измешајте. Подгответе го овој напиток пред спиење и пијте го топол најмалку половина час пред спиење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *