Ова е најздравата риба на светот: Една порција неделно го забавува стареењето и го регулира холестеролот

Ова е најздравата риба на светот: Една порција неделно го забавува стареењето и го регулира холестеролот
Се препорачува да се јаде риба најмалку два пати неделно. Секој нутриционист ќе ви каже дека е многу здраво да се јаде риба .

Полни се со омега 3 масни киселини и затоа се препорачува да ги јадете најмалку два пати неделно. Се разбира, рибите се разликуваат и по квалитет, како и по здравствени придобивки.
Листата на 9 најздрави риби во светот вклучува:
Атлантскиот лосос Тие велат дека омега 3 масните киселини кои се наоѓаат во црвеното месо на оваа риба можат да влијаат на биолошкиот часовник на една личност, што значи дека може да го забави нашето стареење.
Зубатица. Оваа сина риба се смета за исклучително корисна за луѓето бидејќи содржи многу фосфор, калиум, калциум . натриум и железо.

Атлантска харинга. Оваа риба се смета за масна риба, но омега 3 масните киселини што ги содржи се од голема корист за човечкиот кардиоваскуларен систем.
Езерска Златовчица Живее во слатка вода. Нејзиното месо е речиси мрсно како лососот, но не се суши кога се готви.
Сардини Сарделата или сардината е вид риба која има толку многу протеини што може да одговара на секое месо. Од друга страна, неговите калориски вредности се ниски. Богат е со витамини и минерали кои му се потребни на човекот за нормално функционирање.
Скуша. Оваа риба е совршена за секоја диета бидејќи содржи малку калории и многу витамини и минерали неопходни за човечкото тело.

Пастрмка Ако јадете пастрмка само еднаш неделно, можете да го намалите холестеролот, да ги зајакнете крвните садови и нервите и да избегнете проблеми со меморијата во староста.
Туна Оваа риба е полна со омега 3 и омега 6 масни киселини, што ја прави една од најкорисните риби.
Никогаш не штедете на квалитетот на рибата. Ако сакате да се задоволите себеси и вашето семејство со рибен оброк, одберете мудро, бидејќи не секоја риба е здрава. Има и такви кои се масовно произведени и полни со отровна жива.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *