НЕ ВИ ТРЕБА ЗАПРШКА- ДОДАДЕТЕ САМО 1 СОСТОЈКА: Домаќинките грешат кога готват грашок, ова е највкусниот (РЕЦЕПТ)

НЕ ВИ ТРЕБА ЗАПРШКА- ДОДАДЕТЕ САМО 1 СОСТОЈКА: Домаќинките грешат кога готват грашок, ова е највкусниот (РЕЦЕПТ)
Нутриционистите предлагаат сосема нов рецепт за подготовка на грашок!

Домаќинките велат дека нема ништо поедноставно од готвење грашок. Отворете кесичка со замрзнат зеленчук, истурете ја во врела вода, оставете да се вари неколку минути, па исцедете ја и зачинете?
Можеби и вие сте еден од оние кои го подготвуваат на старомоден начин. Најпрво се динстаат малку кромид и лук, па моркови и на крај се додава грашокот и се варат додека не поруменат. На крајот пропржете и послужете. Сега нутриционистите имаат сосема нов предлог. Во врела тава растопете малку путер, додадете го замрзнатиот грашок и поклопете, па оставете го полека да се крчка во сопствената течност на тивок оган.

Путерот е најважната состојка во овој рецепт за грашок, бидејќи му дава посебен вкус, но треба да додадете и една лажица шеќер, за да добиете вистински специјалитет. Десет минути подоцна можете да додадете зачини по желба. Лукот и копарот особено одат заедно. Со подготовка на грашок на овој начин, заштедувате хранливи материи кои инаку би ги изгубиле со брзо готвење во зовриена вода.
Исто така, ги избегнувате лошите последици од пржениот кромид и киселини врз стомакот и целиот дигестивен систем. Вака подготвен грашок можете да го послужите како прилог со месо или како главно јадење, со додавање на пржени јајца, компири и салата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *