Храна која ЈА СПРЕЧУВА КОСАТА да биде здрава: Влијае на СИЛАТА на косата и ја нарушува pH вредноста на КОЖАТА на главата

Храна која ЈА СПРЕЧУВА КОСАТА да биде здрава: Влијае на СИЛАТА на косата и ја нарушува pH вредноста на КОЖАТА на главата.
Постојат намирници кои помагаат за обновување на косата, но и оние кои се штетни за косата и кожата.
Кога станува збор за изгледот на косата, кожата и ноктите, најчесто се споменуваат козметичките препарати, но она што често го занемаруваме, а кое има големо влијание врз изгледот и цврстината на косата, кожата и ноктите е токму исхраната.

Некои видови храна може негативно да влијаат на растот на косата, додека други ја нарушуваат pH вредноста на скалпот и имаат големо влијание врз изгледот на косата.
Шеќер
Честото консумирање шеќер го нарушува балансот на хормоните во организмот. Кога хормоните се надвор од рамнотежа, природната реакција на вашето тело не е само да произведува повеќе инсулин, туку и нивото на андрогени се зголемува. Овој хормон може да придонесе за намалување на фоликулите на косата, што доведува до проретчување на косата.
Суши

Високото ниво на жива во вашето тело има многу опасни последици, што може да резултира со губење на косата. Сабјарка, туна и скуша можат да бидат многу опасни. Ако ги јадете свежи, во форма на суши, уште повеќе.
Проблемот е што се подготвува со голема количина сол, која е еден од најголемите непријатели на здравјето и изгледот. Големите количини сол се сушат и предизвикуваат отекување на кожата, бидејќи ја задржуваат водата. Затоа е многу важно да пиете повеќе вода со суши
Кафе
Кофеинот е познат како стимуланс кој го зголемува производството на кортизол во телото и го забрзува процесот на стареење со тоа што ја прави кожата потенка. Ова доведува до дехидрација на кожата и брчки. Кофеинот е диуретик кој го зголемува ризикот од дехидрација, па затоа е неопходно да се внимава на количината што се консумира. Истото важи и за чаевите и чоколадото.
Солена храна
Во принцип, премногу солена храна е штетна за вашето здравје. Ако консумирате повеќе од 2.000 mg натриум дневно, ризикувате висок крвен притисок, дехидрација итн. Но, ова лошо влијае и на вашата коса. Доколку не сакате вашата коса да биде сува и безживотна, ве советуваме да го намалите внесот на солена храна.

Млечни производи
Млечните производи како што се млекото, путерот или сирењето исто така ја прават косата побрзо мрсна. Внесувањето на млечни производи го зголемува лачењето на себум, односно нашите природни масти кои ги лачат лојните жлезди. Доколку претерате со млечните производи, постои ризик од појава на акни и мрсна коса.
Храна со премногу витамин А
Премногу витамин А може да предизвика губење на косата. Се разбира, тоа е во ред во нормални граници. Но, ако постојано јадете сладок компир, консумирате моркови како ужина, а потоа сето тоа го комбинирате со мултивитамински пијалок… Па, наскоро ќе забележите дека косата ви се проретчува. Внимавајте да не претерате со витамините.
Вештачки засладувачи
Немојте да мислите дека ќе ја заштитите косата со замена на природниот шеќер со вештачки засладувачи, поточно аспартам. Ако претерате со внесот на аспартам, ќе дојде до проретчување и опаѓање на косата. Најдобро е нивото на шеќер да се одржува во нормала и одвреме-навреме да одите на проверки.

Масно месо
Сланината можеби е многу вкусна за некои луѓе, но таа е производ кој е неверојатно штетен за косата. Доколку се пржи, овој вид на храна апсорбира дополнително количество маснотии што влија
Газирани пијалоци
Како прво, овие пијалоци се полни со шеќер или вештачки засладувачи, бои и што уште не. Да не зборуваме за количината на калории што ја содржат. Едноставно, само заобиколете.
Чипс

Кој сè уште не сака да јаде помфрит? Хех! Но запомнете го само начинот на кој се подготвува; пржење на многу масло и со многу сол. Резултатот е тенка и мрсна коса. На кого му треба уште. И повторно, тие калории за „празна“ храна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *