ПРАВИТЕ САРМА И НЕ ВИ СЕ ПОГОДИ:Нема да ви се ВЕРУВА која ГРЕШКА ја правите со МЕСОТО

ПРАВИТЕ САРМА И НЕ ВИ СЕ ПОГОДИ:Нема да ви се ВЕРУВА која ГРЕШКА ја правите со МЕСОТО

Често се случува сармата да се расипе или да го изгуби вкусот, а вие не знаете зошто

Нема човек кој не сака да јаде вистинска домашна сарма .

Секоја жена има свои трикови кога е рецептот во прашање.Често се случува сармата да се расипе или да го изгуби вкусот, а вие не знаете зошто.
Обрнете внимание на неколку работи кои ќе ви олеснат.

Меленото месо е незаменлив дел од повеќето секојдневни јадења кои ги подготвуваме. Од фил од сарма и бибер, шпагети до ќофтиња, искористете го максимумот од меленото месо избегнувајќи ги најчестите грешки.

Првото нешто што го советуваат готвачите е да внимавате како го замрзнувате меленото месо. Се препорачува да не се користи амбалажата од продавница бидејќи е премногу тенка за да го заштити месото од екстремно ниски температури. Наместо тоа, пакувајте го месото во обложена хартија или алуминиумска фолија , па дури потоа ставете го во подебела пластична кеса и пакувајте го во замрзнувач.

Исто така, месото никогаш не треба да се одмрзнува во микробранова печка. Микробрановата печка почнува да го пече површинскиот слој на меленото месо и на тој начин го стврднува, но не го одмрзнува додека целосно не се одмрзне. Наместо тоа, едноставно отстранете го месото и оставете го да се одмрзне на собна температура.

Друга грешка што многу луѓе ја прават, сосема несвесно, е тоа што при подготовка на месото го ставаат во ладна тава. Максимален вкус и карамелизирање на месото ќе постигнете ако одмрзнатото месо го ставите во врела тава во која сте додале лажица масло или путер. Не го ставајте во ладна тава бидејќи ќе се залепи за дното и ќе добие непривлечна сива боја која никому не е привлечна.

Меленото месо за време на пржењето ослободува вишок вода, која испарува поради долготрајна термичка обработка. Не плашете се да ја исцедите оваа вода додека готвите, особено ако следите рецепт и се грижите колку течност да додадете за да подготвите одреден сос или јадење.

Грешка која е меѓу најчестите кога станува збор за подготовка на мелено месо е тоа што многу луѓе го мијат пред да го зготват или пржат. Плакнењето на месото пред готвење нема да ги отстрани бактериите од неговата површина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *