Народен „лек“ на древните МАЈИ: Пченкарната свила е одлична за бубрезите, а жените треба да ја пијат во ОВОЈ случај

Народен „лек“ на древните МАЈИ: Пченкарната свила е одлична за бубрезите, а жените треба да ја пијат во ОВОЈ случај.
Многумина не знаат колку е лековита пченкарната свила, па ја фрлаат како вишок.
Содржи бројни својства кои се и здрави за организмот, па затоа е подобро да се штеди и користи.

Од него можете да направите чај, кој го користеле и старите Маи пред 5000 година п.н.е.
Пченкарната свила помага во намалување на бројни заболувања, а речиси и да нема негативни ефекти врз телото. Тој е еден од најсилните природни диуретици, има антиинфламаторно дејство и ги смирува уринарните патишта и бубрезите.
Пченкарната свила во форма на чај е добра и за жените кои имаат проблеми со уринарниот тракт и мочниот меур. Пченкарната свила го забрзува производството на урина без да го иритира уринарниот систем. Покрај тоа, помага да се исфрлат камењата и песокот од бубрезите.
Овој чај е добра помош за слабеење, а исто така и за исфрлање на токсините и вишокот течности од телото.

Пченкарната свила понекогаш се користи во лечење на бенигна хиперплазија на простатата, против хепатитис, како антидијабетик кај дијабетес, против мокрење во кревет, поволно делува и на проблеми со срцето, го намалува високиот крвен притисок, го ублажува заморот и го намалува нивото на лошиот холестерол.
Начин на подготовка и употреба на чај

Една кафена лажичка пченкарна свила прелијте ја со шолја (200 ml) ладна вода и загрејте ја додека не зоврие. Покријте го садот и оставете го да отстои 10 минути. Процедете и пијте шолја незасладен чај три пати на ден. Со пиење на овој чај, за само еден ден, количината на излачена урина може да се зголеми неколкукратно без никакви штетни последици. Не се препорачува пиење чај неколку часа пред спиење. Вкусот може да се подобри само со лимон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *