Бев на бања поради дискохернија и таму една баба ми го кажа овој прекрасен рецепт за кој треба малку лук

Бев на бања поради дискохернија и таму една баба ми го кажа овој прекрасен рецепт за кој треба малку лук.

Павел Бања е град кој се наоѓа во јужна Бугарија во регионот Стара Загора. Градот, кој е национален спа центар, е надалеку познат по своите лековити минерални води. Од седумте природни бушечки извори бликаат минерални води со температура од 50 до 61 степен.

Еден од проблемите што луѓето го третираат во Павел Бања е дискохернија. Ова е поместување на деформиран интервертебрален диск. Показател за таква хернија се повторливи болки во телото, особено во долниот дел на грбот.

Ваквата болка треба да се лекува веднаш, бидејќи болеста доведува до други сериозни компликации – нарушена функција на срцето, болести како гастритис, ишијас, хроничен бронхитис, исто така, нарушена циркулација на крвта во мозокот, што пак придонесува за развој на мозочен удар.

Сепак, еве еден рецепт од народната медицина кој исто така може да ви помогне – треба да направите облога со лук. За да го направите ова, иситнете 300 грама излупен лук и ставете го во стаклена тегла со капачка. Истурете 150 мл алкохол внатре (може да користите и вотка или домашна ракија).

Затворете со капак и оставете ја смесата 10 дена, притоа протресувајќи ја теглата. Потоа треба да го намачкате болното место со лековитата лушпа и да ставите парче волнена ткаенина. Потоа замотајте со марама за да го загреете местото и оставете преку ноќ додека спиете. Забелешка: Оваа статија е само за информативни цели. Пред да користите какви било средства од народната медицина, консултирајте се со вашиот лекар!

Природните лекови на нашиот портал служат за помош на луѓето. Доколку имате здравствен проблем, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со лекар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *