Само 2 капки од оваа смеса ВРАЌААТ дури 60% од изгубениот слух дури и кај луѓе постари од 65 години

Дали знаевте дека 278 милиони луѓе во светот имаат сериозно оштетување на слухот. Делумното губење на слухот ќе влијае на 40% од луѓето на возраст над 60 години.

Што предизвикува губење на слухот
Има многу виновници за оштетување на слухот – од инфекции, трауми на увото, ототоксични лекови, па се до гени. Сепак, една од најчестите причини за нарушување на слухот е обичната секојдневна бучава.
Токму таа од ден на ден предизвикува микро-оштетување на слушните клетки, што после многу години резултира со влошување на слухот. Парадоксално, овој вид на губење на слухот е најлесно да се спречи, но повеќето од нас не го прават тоа.
Изложеноста на бучава предизвикува оштетување на аудитивните клетки во внатрешното уво. Овие клетки се клучни за добар слух“. – вели др. Хозе Фајад, професор на Хаус Истражувачкиот колеџ.

„Оштетувањето на слухот може да предизвика краткотраен силен звук. Но, во повеќето случаи, оштетувањето на слушните клетки предизвикува редовна, дневна изложеност на бучава подолг временски период.
Но, кое ниво на бучава е опасно за нашиот слух?
Долготрајната изложеност на звук над 85 db може да предизвика трајно губење на слухот. Нормалниот разговор се одвива вo опсег од 50-70 db.
Бучавата на моторот и косилката е помеѓу 85-90 db. Многумина од нас често ги занемаруваат здравствените проблеми со кои можеме да се справиме, што не треба да го правиме.
Меѓутоа, понекогаш премногу се потпираме на модерната медицина и воопшто не размислуваме за природни, алтернативни лекови.

  1. Овој рецепт ќе ги натера да знаат сите кои имаат некакви проблеми со слухот и болки во увото. Многу луѓе страдаат од проблеми со слухот, кои значително ги попречуваат секојдневните активности и го намалуваат квалитетот на животот.Меѓутоа, луѓето најчесто се обидуваат да ги решат проблемите со аудицијата со популарните капки за уши и други лекови.Лекот кој ви го подготвивме е природен лек кој во повеќето случаи обновува и до 60% од слухот.Главната состојка на овој природен лек е лукот, кој се појавува во секоја кујна на светот.

Ти треба:

  • 4 чешниња лук
  • маслиново масло
  • пипета
  • памучна волна или газа
  • Излупете го и исечкајте го лукот. Можете да користите и преса за лук. Потоа ставете го во тегла и додадете го девственото маслиново масло
    Теглата чувајте ја на светло место 1-2 дена, но не треба да биде директно изложена на сончева светлина.

Процедете го маслото и чувајте го на ладно и темно место
Секое парче масло префрлете го во шише со пипета пред секоја употреба
Истурете 3-4 капки во увото со кое имате проблеми, а потоа ставете памучна вата или газа.
Потоа легнете и одморете се додека не почувствувате подобрување
Овој природен лек треба да го користите редовно, додека не почувствувате подобрување.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *