Рецепт за намаз со хумус-авокадо: Идеален појадок за сите љубители на ЗДРАВА исхрана

Рецепт за намаз со хумус-авокадо: Идеален појадок за сите љубители на ЗДРАВА исхрана.
Сигурно сте пробале хумус, а можеби благодарение на многуте рецепти сте научиле да го правите сами.

Доколку сте поддржувач на здравата исхрана, овој појадок дефинитивно ќе ви се допадне.
Состојки:

 • 300 гр варен наут
 • 1 авокадо
 • малку свеж магдонос или коријандер
 • 2 лажици свеж сок од лимон
 • 5 супени лажици вода
 • половина лажичка сол
 • две, три чешниња лук
 • малку свежо мелен пипер
 • Подготовка:

  Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте додека се да стане кремаста. Украсете со листови пиперка или магдонос. Овој рецепт е толку брз за правење, а толку кремаст и вкусен, што можете да им го донесете на гостите како вкусен и здрав прилог или едноставно да го послужите како предјадење. Најдобро е да го јадете овој хумус со пита леб, крекери или шипки од хељда, заедно со свежа салата.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *