ЛЕКОВИТА СУПА 100 ПАТИ ПО МОЌНА ОД АНТИБИОТИК

Оваа лековита супа ќе се ослободи од грипот, настинката, инфекциите на увото и многу други здравствени проблеми.

Секој што ќе се сврти кон природата, лесно ќе ја препознае моќта на оваа супа, и сите оние кои направиле повеќе штета отколку добро на телото со употреба на антибиотици, исто така, треба да ја пробаат.

Компоненти:

  • Околу 50 чешниња лук (околу 5 глави), и излупени
  • 2 лажички путер
  • 2 лажички маслиново масло
  • 2 големи, исечен црвен кромид
  • 1 лажичка сецкана свежа мајчина душица
  • 6 чаши (250 мл) пилешко чисто супа (како основа)
  • 1 пaрче свежи билки – магдонос, мајчина душица, ловоров лист (може и сушени зачини)
  • 3 чаши стар леб исечкан на коцки
  • 1 чаша масна кисела павлака

Постапка:
Загрејте ја рерната на 180 степени. Исечете ги врвовите (1/3) од главата на лукот. Вака подготвениот лук наросете го со маслиново масло и завиткајте го во алуминиумска фолија. Печете во рерна 90 минути, а потоа изладете.
Во меѓувреме, загрејте две лажички
маслиново масло и путер во тенџере на средна температура. Ставете го црвениот кромид околу десет минути. Исцедете го печениот изладен лук од обвивката и ставете го во запржениот црвен кромид. Промешајте, додадете сечкана мајчина душица, пилешка супа и свежите билки (или сушени).

Намалете ја температурата, додајте ги парчињата леб и оставете се да врие пет минути додека лебот не омекне.

Извадете ги билките и измешајте ја добиената супа во блендер (или рачен миксер) додека не добиете полу-кремаста смеса. Вратете се во тенџерето, додадете павлака и сол по потреба. Вашата лековита супа е подготвена!
Наздравие!
Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *