РЕЦЕПТ ЗА СОЛЕН РОЛАТ СО АЈВАР: НАЈВКУСНОТО мезе кое прво исчезнува од трпезата – се пече само 20 минути

РЕЦЕПТ ЗА СОЛЕН РОЛАТ СО АЈВАР: НАЈВКУСНОТО мезе кое прво исчезнува од трпезата – се пече само 20 минути

Солените кифлички се секогаш добар избор за предјадење, а вкусовите можете да ги комбинирате на различни начини.

Солените кифлички се вид на мезе кое е неопходно на празнични и празнични трпези. Погодни се затоа што можете да ги направите неколку дена однапред и да ги чувате во фрижидер до послужување. Покрај украсниот изглед, многу е вкусен и со посакуваниот фил и е еден од првите што исчезнуваат од трпезата. Нашата читателка Весна сподели рецепт за солено ролатче кое го подготвува за свечени пригоди, погледнете како се прави.

Состојки:

 • 6 јајца
 • 180 мл јогурт
 • 2 лажици масло
 • 6 лажици брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажици ајвар
 • За филот:

 • 300 гр крем сирење
 • 200 гр шунка
 • 6 кисели краставички
 • 180 гр кисела павлака

Подготовка :

За кора : со миксер изматете ги белките додека не се стегнат. Посебно се матат жолчките, се прелива јогуртот, маслото, се додава брашно помешано со прашокот за пециво, ајварот, солта и се матат нежно со миксер. Промешајте ја смесата со белката и нежно измешајте со шпатула за да се соединат сите состојки. Смесата истурете ја во тавче премачкано со пиперка за печење и печете во добро загреана рерна на 180 степени 20 минути. Готовата кора извадете ја од рерна, завиткајте ја во хартијата за печење и завиткајте ја во навлажнета кујнска крпа. Оставете добро да се излади.

За фил : Во длабок сад ставете крем сирење, додадете павлака, сечканата шунка, сечканите кисели краставички и измешајте. Расукајте ја кората, нанесете од филот и рамномерно распоредете ја преку кората. Завиткајте ролат. Ролатот завиткајте го во алуминиумска фолија и оставете го во фрижидер да се стегне. Ролатот исечете го на прстени со саканата дебелина, послужете и послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *