Појадок на нашите БАБИ: ПИТУЛИЦИ со сирење за само ДЕСЕТ минути!

Ова древно јадење на нашите баби е идеално како оброк за почеток на нов ден
Појадок на нашите БАБИ: ПИТУЛИЦИ со сирење за само ДЕСЕТ минути!

Питите со сирење на различни начини се идеален избор за појадок, но доколку ви е малку време, како одлична замена можат да ви послужат питите кои ќе ги пржите во тава.

Рецептот за ова јадење го користеле и нашите баби, а главната предност беше што се подготвува многу побрзо од класичната гибаница.

За само десет минути на масата ќе има неодоливи пипиљи, мирисни и вкусни, кои заедно со јогурт или млеко прават совршен оброк за почеток на новиот ден.

Состојки:

  • 500 гр тенка кора за пита
  • 250 гр полномасно кравјо сирење
  • 2 јајца
  • лажица масло
  • 1 дл масло за пржење

Подготовка:

Изматете ги јајцата со сирењето во пенеста маса. Додадете една лажица масло. Корите за пита исечете ги на половина по должина и филувајте ги. По целата должина на секоја кора распоредете фил од сирење, свиткајте ги краевите да не истече филот и виткајте како ролат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *