Ми се продолжи ЖИВОТОТ:75-годишна жена го сподели својот рецепт за намалување на шеќерот во крвта за 10 дена

Ми се продолжи ЖИВОТОТ:75-годишна жена го сподели својот рецепт за намалување на шеќерот во крвта за 10 дена

Со цел да го нормализирам шеќерот, се префрлив на диета, но истовремено започнав да конзумирам народен лек и успеав.

Мојот шеќер сега е нормален и само со неколку недели користење на овој лек. Еве што направив:

Купив 3 кг кромид. Го поделив на 10 приближно еднакви делови, а потоа наутро го исчистив првиот дел и го исеков на помали парчиња. Го ставив во тенџере, истурив 250 мл врела вода и готвев околу 10 минути.
Потоа го тргнав од плочата за готвење и продолжив. Го фрлив кромидот и ја поделив добиената течност на 3 дела, коja ja пиев 3 пати на ден, 30 минути пред оброкот. И така 10 дена, без прекин.

По 6 месеци, ја повторив оваа постапка на пиење вода во која се готви кромидот.
Сè за кромидот и неговите здравствени придобивки

Кромидот е богат со јаглени хидрати, вклучувајќи гликоза, фруктоза, сахароза, но и витамини Б, Е, каротин.
Кромидот содржи минерали: железо, натриум, калиум, кобалт, фосфор, калциум, бакар, цинк, манган, како и органски киселини: јаболко, лимон, есенцијални масла, фитонциди.

Кромидот е ефикасен лек против склероза, го намалува нивото на шеќер во крвта, ја стимулира активноста на желудникот, производството на сперма, ја зголемува сексуалната моќ.

Кромидот е одличен за лекување на простатата
Стимулира апетит, активност на кардиоваскуларниот систем, е малку лаксативен и го зголемува лачењето на дигестивните сокови.

Кромидот е широко користен во третманот на гнојни рани, изгореници на кожа, маститис, остеомиелитис, стоматитис, трофични чиреви, болести на горниот респираторен тракт и белите дробови.

Кромидот е корисен за грип, бидејќи спречува бактериски компликации

Кромидот го зајакнува имунитетот, помага при воспаление на грлото и течење на носот и одложува болести како што се атеросклероза и хипертензија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *