Лимон, сол и бибер – ова соединение е лековито и ги решава овие 4 ВАЖНИ ПРОБЛЕМИ

Лимон, сол и бибер – ова соединение е лековито и ги решава овие 4 ВАЖНИ ПРОБЛЕМИ.
Еве за што станува збор за оваа комбинација:

Воспалено грло
Ослободете се од болките во грлото со мешање на една лажица сок од лимон, половина лажица црн пипер и една лажичка морска сол во чаша топла вода. Гаргарајте ја оваа течност неколку пати на ден и кажете збогум на воспаленото грло!
Губење на тежина

Направете микс од четвртина лажица црн пипер, две лажици сок од лимон и една лажица мед. Измешајте сè во чаша топла вода и пијте ја секое утро за да го забрзате метаболизмот.
Забоболка
Измешајте половина лажичка мелен пипер и половина лажичка масло од каранфилче и ставете го на болен заб.
Гадење
Вознемирениот стомак се лечи со црн пипер, а мачнините со лимон. Затоа измешајте една лажица сок од лимон и бибер во топла вода. Пијте полека додека не почувствувате дека гадењето поминува.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *