КРЕМ ЧОРБА ОД ЦЕЛЕР: Лесна и заживувачка и одлична доколку сакате да изгубите тежина

КРЕМ ЧОРБА ОД ЦЕЛЕР: Лесна и заживувачка и одлична доколку сакате да изгубите тежина.
Крем супа од целер е одлична за слабеење.
Домашната крем супа од целер и зелка е идеална за оние кои внимаваат на својата тежина и сакаат да изгубат неколку килограми. Оваа супа , освен што е вкусна и хранлива, е и здрава и го отстранува вишокот течност од телото. Многу лесно се подготвува, а состојките се достапни за секого. Целерот е богат со витамини, минерали, протеини и киселини кои се повеќе од неопходни за човечкиот организам. Овој зеленчук има многу малку калории, што го прави одличен сојузник за слабеење.

Состојки:

 • 300 гр целер
 • 1 чешне лук
 • 100 гр зелка
 • 500 мл супа
 • 2 супени лажици маслиново масло
 • сол, бибер
 • Подготовка:

  Во тава на средна температура загрејте масло, додадете ситно сечкан лук и кратко пропржете. Додадете целер и зелка исечкани на коцки, малку вода и голема прстофат сол и варете со постојано мешање 15 минути, додавајќи уште вода доколку е потребно. Кога зеленчукот ќе омекне и целата вода ќе испари, истурете ја супата и оставете да зоврие, а потоа намалете ја топлината и варете уште 20 минути, додека не се свари зелката, а целерот не омекне. Со помош на миксер за стапчиња измешајте го зеленчукот за супата да стане кремаста. По потреба додадете повеќе сол и бибер и послужете додека е уште топло.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *