Вака треба да консумирате лук и не мора да се грижите: Д-р Воја го откри најдобриот домашен лек против вируси и инфекции

Д-р Воја Перишиќ зборуваше за лукот и колку е корисен за здравјето, како и за тоа како е најдобро да се консумира.

Се верува дека во минатото лукот најпрво се користел во медицината, а дури подоцна станал незаменлив во подготовката на јадењата. Како треба да се консумира оваа храна, дали смеат децата да ја јадат и колку, како и како да се избегне нејзиниот специфичен мирис кој долго се задржува на здивот, објасни во „Јутро“ гастроентерологот професор д-р Воислав Перишиќ на српска ТВ Прва.

Гастроентерологот истакна дека овој зеленчук е незаменлив дел од речиси секој оброк и е многу корисен за доилките и жените кои планираат да станат мајки. Жените кои земаат чешне лук секој ден имаат пет пати подобра лактација. И се покажало дека овој зеленчук помага да се зголеми апетитот кај бебињата на возраст од осум до девет месеци. Доволно е пет минути пред крајот на варењето да додадете четвртина сечкан лук во манџата што ја подготвувате.
Исто така, познато е дека лукот е одлично средство за зајакнување на имунитетот и дека е особено важно да го земате во овој период, но дали постои нешто како прекумерна количина на лук?

„Можете да претерате. Што се однесува до возрасните, еден чешне на ден за имунитет е најдобрата количина“, вели д-р Перишиќ.
“Што е добро кај лукот? Има многу манган и цинк. Манганот е важен за срцето и крвните садови. Цинкот е одличен за инфекции и имунитет. Тој е антиоксиданс”, објаснува професорот.

Сепак, на многу луѓе оваа храна им е досадна, не само поради мирисот, туку и поради тоа што тешко се вари. Дали постои начин да се избегне тоа?

„Сулфурните соединенија предизвикуваат иритација, а при варењето испаруваат“, објаснува докторот и додава дека свежиот лук може да биде непријатен и затоа не треба да се зема во преголеми количини. Доволно е да го додадете во салатата.

И како да го избегнете непријатниот здив од оваа храна? Јадејќи го варен, открива д-р Перишиќ.

“Сулфурните соединенија кои постојат во него испаруваат кога термички се обработуваат.
Пред 45 години се појави Алиновиот сируп за првут од лук со извлечена сулфурна компонента која го отстранува првутот “како луд”. Помага и за тој проблем”, објаснува др. Воја .

Домашен „лек“ со лук против вируси
Постојат бројни домашни „лекови“ кои го зајакнуваат имунитетот и му помагаат на телото да се заштити од вируси. Еден од нив е за ароматизирана вода со лук. Во теглата се истура литар вода, па во неа се додаваат 8 чешниња лук исечени на половина. Оставете во фрижидер да отстои еден час, а потоа испијте ја ароматизираната вода разредувајќи ја со обична вода. Дали овој „лек“ делува и дали навистина може да ни помогне да се заштитиме од вирусот?

„Активните принципи кои се раствораат влегуваат во водата. Ја пиеме таа вода, таа влегува во нашиот дигестивен систем и овој рецепт има смисла. Она што не е добро, го фрламе. Значи овој „лек“ е одличен“, вели гастроентерологот.

Како да се препознае домашниот лук?
Исто така, важно е да знаете како да изберете добар лук, а по еден детаљ можете да препознаете дека е домашен. Всушност, квалитетните примероци имаат таканаречена „коса“, или како што некои ја нарекуваат „влакна“ на врвот на главата.

Конечно, д-р Воја советува:
„Ставете лук во вашата храна, по малку. На тој начин активните принципи ќе влезат во нашето тело и ќе дејствуваат според принципот на белите крвни зрнца.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *