Старомоден РЕЦЕПТ за ТУЛУМБИ: Направете ДОМАШНО уживање како што правеа нашите БАБИ

Старомоден РЕЦЕПТ за ТУЛУМБИ: Направете ДОМАШНО уживање како што правеа нашите БАБИ.
Домашни забави по стар рецепт.

Состојки за свареното тесто:

 • вода – 500 ml
 • масло – 1 лажиче
 • брашно – 2 чаши
 • јајца – 4 парчиња
 • За сирупот:

 • вода – 2 чаши
 • шеќер – 1 чаша
 • масло – за пржење
 • шолја е 200 мл
 • Подготовка
  Водата и маслото ставете ги на оган да зовријат. Кога водата ќе почне да врие, додадете 2 чаши брашно и енергично мешајте додека тестото не почне да се трга од страните на тавата. Потоа оставете го тестото да се излади.
  Кога тестото ќе се излади, додадете ги јајцата. Додадете ги јајцата едно по едно. После секое додадено јајце со раце убаво замесете го тестото.
  Истурете го маслото во длабока тава за да се загрее. Кога маслото се загрева, користете шприц со поширока млазница за да направите меурчиња.

  Кога тулумбите ќе станат златни, извадете ги од маслото. Оставете ги на страна да се изладат.
  За сирупот истурете ги водата и шеќерот во тенџере и сè ставете на оган. Сирупот е готов кога ќе згусне. Тулумбиците исечкајте ги во плех и прелијте ги со сируп.
  Оставете ги тулумбите во сирупот околу еден час и потоа извадете ги.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *