Пробавме НОВ РЕЦЕПТ за кисели краставички: вкусот е сосема поинаков, ќе ви се допадне оваа зимска туршија

Пробавме НОВ РЕЦЕПТ за кисели краставички: вкусот е сосема поинаков, ќе ви се допадне оваа зимска туршија.
Не ни паднало на памет да ги изоставиме киселите краставички од лук.

Бевме изненадени, бидејќи многу ни се допадна оваа комбинација на вкусови, а особено е интересно ако сакате да јадете краставици со свинско, говедско или јагнешко месо.
Ако сте скептични, оставете неколку тегли оваа есен.
Состојки:

 • 800 гр краставици
 • 150 гр кромид
 • 30 гр копар
 • 5-6 зрна бибер
 • 1 лажичка сол (по тегла)
 • 1 лажичка шеќер (по тегла)
 • 1 лажица алкохолен оцет (по тегла)
 • 1 лажица масло (по тегла)
 • Подготовка:
  Добро измијте ги и стерилизирајте ги теглите и капаците. Краставиците добро измијте ги, исушете ги и исечете ги на прстени. Кромидот можете да го исечете на коцки или на тенки прстени, да додадете каперси и убаво измешајте. Во теглата ставете до две зрна бибер, па наредете го зеленчукот. Додадете по една лажичка шеќер и сол, по една лажица оцет и масло, покријте и оставете 10 минути.
  После тоа, секоја тегла прелијте ја со врела вода и цврсто затворете ја. Во тенџерето ставете кујнска крпа, наредете ги теглите и полијте со вода, па ставете ја на шпорет. Од моментот на вриење, варете уште 10-14 минути. Оставете ги да се изладат, избришете ги и чувајте ги на ладно и темно место.

  ПРИЈАТНО!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *