КОЊСКО ОПАВЧЕ – Чудотворна билка со безброј придобивки

КОЊСКО ОПАВЧЕ – Чудотворна билка со безброј придобивки.
Коњско опавче (lat.Equisetum arvense) содржи спектар на минерали кои можат да влијаат на здравјето на коските. Исто така, влијае на косата и ноктите и често се препорачува за употреба во случај на кршливи нокти, губење на косата, кршлива коса и остеопороза.

Конска опашка може да се најде како чај од конска опашка, но и во мешавини од чај, како и во тинктури. Овој чај помага за обновување на крвта, па затоа е добро да се пие чај од коњско опавче за сите облици на крварење.
Во комбинација, ако пиете чај од коњско опавче и со него ја исплакнете косата, го запира опаѓањето на косата. Исплакувањето со свеж чај од конска опашка, исто така, ќе го промовира заздравувањето на раните. Помага при повеќето проблеми со бубрезите, па затоа чајот од коњско опавче е корисен за пиење за воспалени бубрези, при оневозможено мокрење, за камења и за појава на протеини во урината.
Според некои тврдења, чајот од конска опашка може да ја подмлади кожата и да помогне во борбата против брчките. Сепак, треба да се внимава кога се користи чај од конска опашка, бидејќи не треба да се пие во големи количини или концентрации.
Чајот од коњско опавче може да помогне при:

 • тешка менструација
 • крварење
 • прочистување на крвта
 • ја стимулира циркулацијата на крвта
 • гихт
 • за поцврсти коски
 • камења во бубрезите
 • инфекција на уринарниот тракт
 • за поцврсти нокти
 • против опаѓање на косата
 • Помага за кршливи нокти
  Содржината на силициум оксид во коњско опавче може да помогне во зајакнувањето на кршливите нокти.Може да се конзумира како чај за оваа намена, но и надворешно.

  Против опаѓање и за поздрава и поубава коса
  Коњското опавче содржи поголеми количини на силициум кој помага во синтезата на колаген кој може да помогне во растот на косата.

  Конска опашка може да помогне за подобар раст на косата и за таа цел главно се користи надворешно како додаток на производите или чај од конска опашка се користи за плакнење на косата. Силиконот влијае на растот на косата од една страна, додека селенот од конска опашка исто така се смета дека го стимулира растот на косата.
  Силиконот кој содржи конска опашка може да влијае на квалитетот на косата.
  Може да забави и да влијае на опаѓањето на косат

  Чајот од коњско опавче може да се користи за плакнење на косата или по шампонирање на косата за да се измие со чај од конска опашка или за да се додаде чај во шампонот. Во шампонот може да се додаде и коњско опавче, најдобро би било да користите благ шампон, а во него да додадете чај подготвен разладен и процеден чај од конска опашка. Коњско опавче, пак, може да се користи за плакнење на косата, кога после шампонирање или после регенератор и плакнење на косата дополнително се мие косата со шампон од коњско опавче.
  Подготовка на чај од конска опашка
  Подготовка: Освен ако поинаку не е наведено на пакувањето, една кафена лажичка од растението или филтер кеса прелијте со 0,2 l зовриена вода. Покријте и оставете да отстои 5 до 10 минути. Процедете и испијте свежо подготвен чај.

  Зелените млади пука од конска опашка се користат за сушење на конска опашка. Најчесто се берат од мај до август. Доколку се бере самостојно, би било добро да се најде коњско опавче кое е подалеку од контаминирани места и не е прскано. Конска опашка се бере, се сече и се суши на воздух.

  Конска опашка е позната по своите диуретични својства, и нејзиното влијание врз косата и кожата. Посебно се користи против опаѓање на косата, и како чај за пиење и за плакнење на косата. Чајот од конска опашка се користи поради неговото диуретично дејство за исфрлање на бактериите, односно инфекции на бубрезите, инфекции на уринарниот тракт и камења во бубрезите.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *