ВИСТИНСКИОТ ЕЛИКСИР НА ЗДРАВЈЕТО: Овој сируп од кромид и мед е многу успешен во чистењето на белите дробови на пушачите

ВИСТИНСКИОТ ЕЛИКСИР НА ЗДРАВЈЕТО: Овој сируп од кромид и мед е многу успешен во чистењето на белите дробови на пушачите.
Овој сируп од кромид и мед успешно ги чисти белите дробови на пушачот, исто така и вие

Доколку сте пушач, овој рецепт е токму за вас. Се подготвува едноставно дома, а состојките ги има во секоја кујна. Со него се исфрла секретот од белите дробови на пушачот. Убаво е да се подготвите во текот на зимата кога ќе закачите вирусна инфекција со кашлица и затнат нос.

Потребни состојки се:

 • 1/2 кг кромид
 • 1/2 кг кафеав шеќер,
 • 1.5 l вода,
 • сок од два лимона,
 • 7 супени лажици домашен мед.
 • Подготовка:
  Во соодветен сад истурете го шеќерот, ставете го на умерен оган да се карамелизира, мешајте од време на време додека не добиете лесен карамел. Додадете излупен и ситно сечкан кромид и измешајте со дрвена лажица.
  По една минута, внимателно, да не се прска, истурете вода, промешајте и динстајте на средна температура додека течноста остане 2/3, а другата 1/3 да испари.
  Се процедува низ сито за да се одвои кромидот и се додава сок од два лимона, се додава домашен мед. Сè добро промешајте додека не се растопи медот.

  Овој сируп ставете го во стаклено шише и оставете го на ладно во фрижидер.
  За чистење на белите дробови, испијте 1 лажица пред јадење на празен стомак. Пијте додека не го потрошите сирупот, следната доза може да се подготви за околу 3 месеци.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *