(РЕЦЕПТ)Селска вечера: Ова е еден од најздравите оброци во светот!Многу е здрав и вкусен, не содржи глутен, а ефтин е и многу лесен за подготовка!

(РЕЦЕПТ)Селска вечера: Ова е еден од најздравите оброци во светот!Многу е здрав и вкусен, не содржи глутен, а ефтин е и многу лесен за подготовка! Може да се конзумира на различни начини и во комбинација со разни намирници.

Палента е јадење кое потекнува од северна Италија и долго време се сметало за рурално јадење. Тоа е оброк направен од бел или жолт пченкарен гриз. Пченкарното брашно или гризот имаат многу позитивно влијание врз целокупното човеково здравје. Она што е најважно кај ова јадење е фактот што палентата не содржи глутен и може да ја консумира секој без разлика на возраста, пишува „ Кајевиза “.

Идеален е за мали бебиња, за луѓе кои се грижат за својата тежина или за оние кои имаат проблеми со дигестивниот систем. Овој оброк содржи доволно минерали, хранливи материи и витамини кои му се потребни на телото за нормално функционирање. Палентата има големо влијание за превенција од разни болести, како и за целокупното здравје на човекот. Содржи природни масти, т.е. каритеноидите и токму овие здрави масти се одговорни за неговите моќи кои промовираат подобра и подобра функција на цревата. Палентата е одлична во отстранувањето на вишокот килограми, бидејќи влијае и на доброто и здраво варење.

Пченката е одговорна за сите придобивки од ова вкусно јадење. Веднаш зад пченицата и оризот, пченката се смета за најважното жито во светот. Тоа е една од најдобрите намирници што го исполнува човечкото тело со долготрајна добра енергија.

Пченкарното брашно содржи широк спектар на хранливи материи. Ова брашно е одличен извор на фолати, витамини Б6, К и Е, пантотенска киселина, тиамин, рибофлавин и ниацин. Исто така, може да се пофали со висока содржина на фосфор, магнезиум, цинк, калиум, бакар, селен и манган.
Благодарение на пченката што ја содржи, палентата има многу малку калории во неа, што ја прави идеален оброк за слабеење. Тоа е една од најдобрите и најефикасните намирници препорачани за деца.

100 гр палента содржи околу 380 калории. Содржи само природна материја, па затоа нејзините јаглехидрати и липиди се позитивни за човечкото тело. Палента е одличен избор за бебиња и деца.
Здрав оброк кој ќе го обожаваат особено ако го комбинираат со јогурт или некој зеленчук кој го сакаат малите. Друга причина зошто овој оброк е идеален за деца е тоа што палентата спречува нагло опаѓање на имунитетот.

Намалувањето на ризикот од раk е една од придобивките што палентата му ги дава на човечкото тело. Научно на Универзитетот во Америка е докажано дека консумирањето палента значително го намалува ризикот од развој на оваа болест. Палента ќе го намали ризикот од раk на дебелото црево, како и појавата на хемороиди.

Зајакнувањето на клетките на дебелото црево е исто така уште еден успех што е забележан кај луѓе кои вградиле палента во нивните редовни оброци. Освен што ќе ги зајакне, палентата ќе има и антиоксидативно дејство на целиот организам, а не само на цревата. Го намалува холестеролот благодарение на добрите масти кои ги содржи, како и влакната и сложените јаглехидрати. Затоа, од овие причини палентата ќе ја спречи појавата на вишок килограми. Конзумирањето на овој здрав оброк, исто така, носи придобивки кога станува збор за здравјето на срцето и циркулацијата на човекот.

Има разлика помеѓу домашна и купена палента. Палентата купена во продавниците е збогатена со аскорбинска киселина, т.е. витамин Ц и бета каротин, а со тоа и нешто побогати кога се во прашање витамините А и Ц од домашните, а кога се калориите, јаглехидратите и мастите се слични количини во составот и на домашните и на купените.
Подготовка на палента. Палентата може да се подготви на два начина. Секој од нив е многу лесен и брз за подготовка. За да се направи палента на прв начин, потребно е во тенџерето да се стават 3 и пол чаши вода. Потоа додадете малку масло и малку сол. Кога сето ова ќе зоврие, температурата се намалува на минимум и со постојано мешање се прелива една шолја пченкарна палента.

При подготвување на палентата се препорачува употреба на дрвена лажица, поради оксидацијата на металната лажица. Во овој вкусен оброк може да се додадат некои здрави семки или омилен зеленчук.
Друг начин за подготвување на палентата е на следниов начин. Истурете литар и половина вода во садот. Потоа додадете една кафена лажичка сол и почекајте водата да зоврие. Кога водата ќе зоврие додадете 500 гр пченкарно брашно. Брашното ќе остане на површината на водата.
Во брашното со дрвена лажица се прави дупка и се остава да се свари на умерено тивок оган. По некое време брашното ќе се стопи со водата и потоа палентата, вкусна и здрава, е подготвена за консумирање.
Од палента може да се подготват различни јадења, а една од нив е вкусната проја.

Состојките потребни за проектите за палента се како што следува:

 • 150 гр пченкарна палента
 • 200 гр брашно
 • 300 гр свежо, рендано сирење
 • 1 лажичка сол
 • 1 прашок за пециво
 • 200 мл јогурт
 • 100 мл масло
  Додека се подготвува смесата треба да се вклучи рерната на 200 степени. Во сад ставете масло и јогурт и убаво измешајте. Откако ќе добиете хомогена смеса, додадете брашно и палента со лажичка сол и прашок за пециво. Во овој случај се препорачува да се користи брашно без глутен.
  Кога сите состојки добро ќе се измешаат и изедначат, се додава ситно издробеното сирење. Во поголемо тавче ставете ја смесата која претходно е намачкана со малку масло.
 • Проиците се печат на 190 степени додека не поруменат, а може да проверите и со чепкалка дали се доволно испечени. Ако чепкалката заглавена во проектилот остане сува, тоа е знак дека се доволно долго во рерната и може да се извадат да отстојат на собна температура пет минути пред да се консумираат.
  Диета со палента и јогурт, Диетата во која главни актери се јогуртот како млечна маст и палента, неодамна стана многу популарна. Јогуртот често се користи во многу диети бидејќи влијае и на регулацијата на варењето и воопшто на слабеењето.

  Резултатите ќе бидат уште подобри и посилни кога ќе се комбинираат со палента. За овој тип на исхрана најдобро е да користите органска пченка и да измешате домашна палента со јогурт кој содржи ниско ниво на маснотии. Чинија палента со јогурт треба да се консумира два пати на ден, по можност наутро и навечер. Навечер се препорачуваат два до три часа пред спиење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *