Растенија кои имаат МАГИЧНА моќ можете да најдете НАСЕКАДЕ: Нашите ПРЕДЦИ ги користеле за да привлечат ПАРИ, љубов и среќа

Растенија кои имаат МАГИЧНА моќ можете да најдете НАСЕКАДЕ: Нашите ПРЕДЦИ ги користеле за да привлечат ПАРИ, љубов и среќа

Сите ние имаме различни зачини и билки во нашите кујни, кои имаат и многу лековити својства.
Растенија кои имаат МАГИЧНА моќ можете да најдете НАСЕКАДЕ: Нашите ПРЕДЦИ ги користеле за да привлечат ПАРИ, љубов и среќа

Сепак, нашите предци, кои ги открија овие растенија, пред сè веруваа во нивните магични својства. Еве кое растение е добро за богатство и просперитет, а кое е добро за среќа.

Босилек за богатство и просперитет
Ако сте тесни за готовина, пробајте малку босилек. Василиј ќе ве натера да се запрашате што е навистина вредно за вас и ќе ви отвори во мозокот разбирање за тоа како да стигнете таму. Обидете се да го консумирате за време на утринската ужина за поплоден одмор од денот.

Рози за љубов и пријателство
Знаете дека розите се симбол на љубов и пријателство, па зошто да не ги искористите за да ги подобрите односите околу вас? Тие ќе направат чуда за романса, љубов, пријателство и семејни односи. Може да се користат и како зачин во храната, но можете да ги користите и за правење пилинг за тело или тоник.

Рузмарин за лекување
Ако сте емоционално повредени, рузмаринот ќе помогне да се смират и залечат невидливите рани. Се верува дека ги смирува моменталните чувства, но и ви помага да станете емотивно посилна личност инаку. Направете го вашиот дом миризлив со варење на парчиња лимон, рузмарин и ванила во вода.

Мајчина душица за знаење
Според верувањата, мајчина душица е поврзана со знаење и разбирање. Ако го користите, може да ви помогне подобро да разберете многу работи во вашиот живот.

Лук за заштита
Лукот ги елиминира сите видови на непријатност. Има бројни здравствени придобивки, но се поврзува и со заштита од лоши работи, па така вашиот дом ќе биде духовно заштитен. Не секогаш се верува дека лукот штити од вампири и други зли сили. Во руралните домаќинства, често ќе видите чешниња лук како висат на ѕидот во кујната и тоа не е случајно.

Каранфилче за привлечност
Не се работи само за сексуална привлечност. Каранфилчето ќе ви помогне да разберете што навистина ви треба и како да стигнете таму. Освен што е зачин за храна, можете да го додадете и во вашата бања.

Пеперминт за јасно размислување
Ако поминувате низ тежок период во кој треба да донесете некои важни животни одлуки, обидете се да седнете со шолја чај од нане и да го исчистите умот. Како дополнителен бонус, има мноштво здравствени придобивки.

Лаванда за убавина
Понекогаш, светот изгледа како грдо место и треба повторно да ја најдеме животната убавина. Лавандата е смирувачки цвет кој може да ви помогне да се опуштите и да го погледнете светот околу вас со поинакви очи. Исто така, може да ви помогне да ја пронајдете убавината во себе. Користете производи за капење на база на лаванда.

Жалфија за чистење
Во различни култури, жалфија се смета за добра за прочистување на куќата од негативност или влијание на штетни мисли.

Цимет за среќа
Ако барате среќа, додадете цимет во шолја чај или вашиот омилен десерт. Како босилек, тој е поврзан со благосостојбата и се верува дека ја стимулира интуицијата што може да ви помогне да внесете среќа во вашиот живот и да избегнете лоши работи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *