Треба да го јадете секој ден: Еве зошто овој ПОЈАДОК е најздрав на светот

Breakfast

Таа е една од најздравите намирници

Јајцата се најздравата храна што можете да ја подготвите за вашите деца наутро. Изматените јајца или матените јајца ќе го задоволат гладот, па децата се сити, речиси до ручек. Плус, тие се полни со протеини, па нема да барате дополнителни калории околу ручекот.

Истражувањето кое ги опфатило навиките во исхраната на 48 деца на возраст под 10 години покажало дека децата кои јадат јајца наутро консумираат 70 калории помалку за ручек од оние кои, на пример, јадат овесна каша за појадок.
Нутриционистите кои го спровеле истражувањето не биле изненадени што се покажало дека јајцата се најдобриот избор за детски појадок.

Она што не можеа да го објаснат е дека децата не се чувствувале посити затоа што јаделе јајца, а не, на пример, млеко или гриз. Ако го сторат тоа, тоа би објаснило зошто јаделе помалку за ручек.

– Очекувавме дека ќе јадат помалку за ручек бидејќи се чувствуваат исклучително сити, бидејќи појадуваа богат со протеини. Сепак, тоа не беше така – изјави нутриционистката Тања Крал.
Ова истражување е фокусирано на пронаоѓање на храна која го намалува гладот ​​кај децата, а истовремено им помага да го намалат внесот на калории.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *