Овој ЧАЈ ќе ви ги исчисти белите дробови од КАТРАН и НИКОТИН: Билкарот Момчило го откри тајниот рецепт и ги израдува сите Пушачи

Овој ЧАЈ ќе ви ги исчисти белите дробови од КАТРАН и НИКОТИН: Билкарот Момчило го откри тајниот рецепт и ги израдува сите Пушачи

Сите знаеме дека пушењето е еден од најлошите пороци. За многумина е незамисливо да се откажат од пури

За да имаме подобар и поквалитетен живот, како и за превенција од сериозни болести, потребно е да се исчистат белите дробови и бронхиите од насобраните токсини, особено од катран.

Конкретно, некои од методите за чистење на белите дробови се препорачуваат за пушачи, но и за пасивни пушачи, како и за луѓе кои живеат во високо загадени области.

Со оглед на тоа дека е тешко да се откажете од пушењето, билкар Момчило Антонијевиќ на својата веб-страница „Моќта на билките“ објаснува кои билки можат да им помогнат на пушачите.
Кантарион (Hypericum perforatum)

Ова растение ужива голема доверба кај нашиот народ кога станува збор за лекување на рани, исекотини и изгореници, а научно е докажано дека има антидепресивно дејство.

Освен што го подобрува расположението на нервозните новопечени пушачи, кантарионот може да ви помогне да се откажете од пушењето. Пијте три шолји чај од кантарион дневно (три лажици сува билка се преливаат со 750 мл врела вода и се оставаат половина час). Може да користите и мешавина од три дела кантарион, еден дел маточина и еден дел мајчина душица (три лажици од смесата се преливаат со 750 мл врела вода и се оставаат половина час). Кантарионот не треба да го користат трудниците, а додека го пиете овој чај не е добро да се изложувате премногу на сонце или да одите во солариум.

Лобелија (Lobelia inflata)
Благодарение на лобелинскиот алкалоид, ова растение е во состојба да го „излаже“ нашиот мозок бидејќи дејството на лобелија врз нашето тело е многу слично на дејството на никотинот, се разбира, со многу помалку штетни ефекти и без ризик да се навикнеме на него. . Пред употреба на препарати со лобелија, консултирајте се со стручен фитотерапевт или фармацевт.

Женшен (Panax женшен)
Оваа билка се зема додека сеуште пушите. Имено, женшенот го спречува ослободувањето на допамин што се јавува кога пушиме цигара. Така, веќе нема да сакаш тутун.

Билките за чистење на дишните патишта се многу вредни за пушачите и треба постојано да се користат. Најдобри резултати се добиваат со ајдучка трева, оригано, анасон и мајчина душица.

Но, Момчило дополнително објаснува дека има и чудотворни напивки кои секој може да ги подготви и со тоа многу да си помогне!
Чајна смеса за чистење на респираторниот тракт

хлебните (Plantago major) 100 g мајчина душица (Thymus serpyllum) 100 g diviyma (Verbascum thapsus) 100 g
Измешајте ги сите билки, а потоа истурете две лажици од смесата со половина литар врела вода, промешајте, поклопете и оставете да отстои 20 минути. Се процедува, се дели на две дози.
Пијте една шолја чај засладен со мед половина час по јадење.

Оман и мед од анасон за пушачи
Во блендер ставете 100 гр корен од олеандер (Inula helenium), 100 гр семе од анасон (Pimpinella anisum) и 50 гр ленено семе и измешајте со килограм мед од багрем. Медот се меша само со пластична или дрвена лажица. Промешајте неколку пати во текот на денот. По три дена медот е готов и можете да го користите три пати на ден, по една кафена лажичка со чаша млака вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *