ОТЕЦ ТАДЕЈ САМИОТ ЈА ИЗЛЕЧИЛ РЕУМАТА: Со овој рецепт ја отстрани мачната болка и го реши затнувањето на вените

ОТЕЦ ТАДЕЈ САМИОТ ЈА ИЗЛЕЧИЛ РЕУМАТА: Со овој рецепт ја отстрани мачната болка и го реши затнувањето на вените
Лекувањето на болестите со народни лекови е популарно во Србија уште од античко време; некои дури и повеќе и веруваа на народната медицина отколку на официјалната медицина.

Отец Тадеј, еден од најпознатите православни свештеници, не бил од таа група луѓе – боледувал од ревматизам, кој предизвикувал неподносливи болки во зглобовите, како и од затнати вени. Тој отишол на лекар, но за неговата состојба немало лек кој целосно би го излекувал. Потоа се насочил кон народната медицина, односно кон рецепт што го нашол во книга за лековити растенија.
Еве како се случило:

„Имаше докторка во Белград, извесна сестра Борка, по нејзини упатства одев во бањата со години, поради ревматизам и гастритис. Бањата не помага, само малку олеснува. Лековите исто така. Ми се слоши од таа бања.
Понекогаш одев двапати годишно. Затоа реков дека нема да одам повеќе, па што ќе биде нека биде. Но, стара болест, десната рака ми се здрви двапати. А докторот вели: вежбај човече, ќе ја изгубиш и другата рака.

Постојано имав болки. Секогаш кога ја кревам раката, ме боли; Не можам ни да се прекрстам. И имав книга за билки, па погледнав, можеби има нешто. Во книгата тие опишуваат лекар во Париз, кој лекувал жена која била целата ревматска и неподвижна. Тој ѝ дал чај направен од лисја од црна рибизла и тој целосно се излечил. Му велам на брат ми, оди во расадник, ќе најдеш некаде, па купиш што повеќе садници. Нашол и 20 садници и ги донел.
И штом ќе пролиста, веднаш почнувам да пијам чај. Во пола литар во зовриена вода се ставаат 10 – 20 листови
Треба да се пие без шеќер. Едноставно топла вода. Земам една лажичка мед на јазикот додека не испијам половина литар чај. И така наутро, навечер и гледам дека сум добро. Сè е полесно и полесно и нема болка, немам ништо.

И ете, ревматизмот, гастритисот и застојот на вените исчезнаа.
Храната си го прави своето. Сите сакаме да јадеме сити. Внесуваме многу калории, а потоа телото прима онолку колку што му треба, што може, што не може останува и се таложи во мускулите. Потоа се јавува гастритис и конгестија на вените. И тогаш тие страдаат како мене, затоа што сакаат да си јадат.

Не јадеш умерено човече, но секогаш се прејадуваш. И ниеден лек не делува на тие болести како чајот од црна рибизла. Витаминот Ц е многу освежувачки и му дава потенцијал на срцето, но не е за ревматизам. Само чајот од лист од црна рибизла го раствора“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *