Заборавен народен лек: Нашите баби се колнеа во НЕГО, еве што лечи и како да го користите ЛИСТОТ од ЗЕЛКА

Заборавен народен лек: Нашите баби се колнеа во НЕГО, еве што лечи и како да го користите ЛИСТОТ од ЗЕЛКА
Неверојатно здрава и корисна храна.

Сите знаеме дека храната што ја консумираме секојдневно содржи високо ниво на различни хранливи материи и придонесува за нашето здравје. Затоа го јадеме, нели?

Некои од здравата храна имаат лековити својства кога се консумираат. Некои, пак, имаат лековити својства дури и кога се нанесуваат директно на кожата. Дали знаевте дека една од најдобрите намирници што се нанесува на кожата е зелката?
Верувале или не, облогите од зелка се вообичаени во домашната медицина и се исклучително ефикасни. Откријте шест внатрешни и надворешни начини на кои можете да ја користите зелката за да го излекувате вашето тело на неверојатен начин.

Внатрешна употреба
Само додадете ја зелката во вашата омилена супа или згответе ја заедно со зеленчук и можете да ги искористите нејзините неверојатни лековити својства. Можете да го јадете и сиров, во салата, но и во комбинација со моркови и јаболка, кои дополнително ги засилуваат благотворните својства на зелката.

Дијабетес
Зелката има моќни антихипергликемични својства, што значи дека овој многу здрав зеленчук има моќ да го намали нивото на шеќер во крвта и да го контролира дијабетесот. Овие ефекти може да се постигнат со конзумирање на мала количина варена или сирова зелка со секој оброк или со консумирање сок од зелка два пати на ден.

Срцева болест
Зелката содржи и тоцијанин, полифенол растворлив во вода кој го намалува воспалението и ги зајакнува капиларите, го спречува згрутчувањето на крвта и го олеснува ослободувањето на азотен оксид. На овој начин, зелката всушност го спречува развојот на срцеви заболувања и срцев удар. Поради оваа причина, треба да консумирате најмалку две лажици варена зелка или чаша сок од зелка дневно.

Дигестивни проблеми
Зелка содржи високо ниво на калиум кој го балансира нивото на течност во телото. Содржи и многу витамин Ц и антиоксиданси кои ги штитат клетките од токсини и слободни радикали, како и витамини Е и К, сулфур, бета-каротен, калиум, магнезиум, калциум…

Медицинските експерти тврдат дека конзумирањето варена зелка може да помогне во лекувањето на дијареа, чир на желудникот и запек.Од друга страна, ферментираните видови зелка, како што е кисела зелка, може да се користат за лекување на синдром на нервозно дебело црево, воспалителна болест на цревата и заразна дијареа.

Надворешна употреба
Можеби звучи чудно, но вистина е – нанесувањето зелка на раните навистина може да ви помогне да ги залечите. Еве што треба да знаете:

Враснати нокти
Многу луѓе користат зелка за да го отстранат гнојот од вродените нокти и да спречат инфекција. Само треба да завиткате неколку листови зелка околу тој палец и да ги прицврстите со завој. Потоа покријте го завојот со чорап и оставете го да делува преку ноќ. Отстранете го завојот наутро и повторете ја постапката следната вечер. Откако ќе го извадите завојот наутро, натопете ја ногата во раствор од магнезиум сулфат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *