5 природни лекови против болки во грлото

5 природни лекови против болки во грлото.
Растворот од сол и топла вода ги убива бактериите и се бори против воспаленијата, а ова го прави одличен домашен лек против болките во грлото.

Голем дел од луѓето, кога се работи за болки во грлото, не посегнуваат по силни хемиски супстанции и преферираат природни или поблаги лекови со кои сакаат да ги ублажат болките.
Што може да понуди природата кога се работи за болки во грлото?
Мед
Медот навистина помага во ублажувањето на симптомите на настинка. Природниот мед има силно антибактериско дејство, благодарение на што го зајакнува имунолошкиот систем и обезбедува превенција од воспалителни процеси.
Покрај тоа, медот е извор на антиоксиданти – фенолни киселини и флавоноиди. Тие обезбедуваат заштита на клетките од оштетување од слободните радикали, ја подобруваат состојбата на кожата и го спречуваат стареењето.
Главната работа што треба да ја знаете е дека медот не се раствора во топла течност: под влијание на високи температури, тој ги губи своите корисни својства.

Сол
Полевањето сол на рана, се разбира, не е препорачливо, но плакнењето на грлото со физиолошки раствор може да помогне. Солта е одличен антисептик кој ги убива бактериите и активно се бори против воспаленијата.
Растворете една лажичка сол во чаша топла вода. Плакнете го грлото со добиениот раствор што е можно почесто (ако е можно, до 6 пати на ден). Ќе забележите подобрување по само неколку дена.
Сок од лимон
Друг одличен антибактериски агенс е природниот сок од лимон. Богат е со витамин Ц и природни овошни киселини кои можат да го зајакнат имунолошкиот систем и да ги убијат бактериите кои предизвикуваат болести.
Во чаша топла вода додајте свежо исцеден сок од половина лимон и плакнете го грлото неколкупати на ден.

Сода
Уште една медицинска состојка за плакнење на грлото. Вкусот не е многу пријатен, но многу лекови можат да ѝ позавидат на ефикасноста на содата. Содата, како и солта, е моќен природен антисептик кој може да помогне во борбата против воспалението и бактериите.
Доколку во еден раствор измешате сода и сол, лекувањето на воспаленото грло ќе биде двојно поефикасно.
Фенугрик – семе од тилчец
Семките од тилчец се едни од најмоќните природни антисептици. Ја ублажуваат болката, го намалуваат воспалението и помагаат во процесот на побрзо заздравување.
Може да направите лековити „инфузии“ од семе од тилчец. Потребни ви се 3 лажици семки кои ќе ги прелиете со литар ладна вода и ќе ги оставите да се варат 4-5 часа.

Добиената течност може да се пие (не само што ќе ви помогне против настинки, туку и ќе го подобри варењето) или да се користи за плакнење на грлото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *