Најдовме РЕЦЕПТ за старомодна ТИКВА: Токму вака ја правеа нашите БАБИ, вкусот е НЕВЕРОЈАТЕН

Најдовме РЕЦЕПТ за старомодна ТИКВА: Токму вака ја правеа нашите БАБИ, вкусот е НЕВЕРОЈАТЕН.
Сезоната на тикви е во тек и вистинско време е да се потсетиме на овој традиционален рецепт.

Состојки за кора:

 • 1/2 кг брашно,
 • 1 јајце
 • малку сол
 • Состојки за филот:

 • 1/2 кг рендана тиква
 • 250 гр шеќер
 • 2-3 лажици масло
 • малку млеко
 • ореви по желба
 • Замесете ја главата со малку млеко и вода (по потреба). Тестото поделете го на 2-3 кнедли и оставете малку да одмори. Повторно замесете тесто и на масата расукајте тенки кори од малку подмачкани тестенини. Наполнете, па премачкајте со масло и печете додека не порумени. По желба во филот додадете цимет и ванилин шеќер.

  ПРИЈАТНО!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *