Здрава верзија на чизкејк: Се прави БЕЗ брашно, јајца и млеко, а вкусот е МАГИЧЕН

Здрава верзија на чизкејк: Се прави БЕЗ брашно, јајца и млеко, а вкусот е МАГИЧЕН.
Здрава верзија на чизкејк навистина постои, но можеби и најубавата верзија.
Ако сте поддржувач на здравата исхрана, сигурно знаете дека е така. Ок, ова не е баш чизкејк, но ајде, отфрли ја визуелната сличност!
Кора:

 • 150 гр сурови бадеми
 • 150 гр урми без јами
 • прстофат сол
 • Фил:

 • 400 гр сурови индиски ореви
 • 2 лимони
 • 150 мл кокосово масло
 • 150 мл мед
 • 1 стапче ванила
 • 100 гр малини
 • јагоди како декорација
 • Подготовка: Претходната вечер натопете ги индиските ореви во двојно повеќе вода и оставете ги да отстојат. Одмрзнете ги малините ако користите замрзнати.
  Подгответе калап со дијаметар од 18 см, а долниот дел обложете го со хартија за печење доколку планирате да ја извадите тортата од калапот. Исечкајте ги бадемите и урмите со малку сол во процесор за храна. Масата треба да биде леплива и да ја задржи својата форма. Наполнете го дното на калапот и ставете сè во фрижидер.

  Издробете ги малините со миксер со стапче. Индиските ореви кои останале преку ноќ процедете ги во вода, измијте ги, па исушете ги. Се ставаат во блендер, се додаваат медот, кокосовото масло, избришаните зрна ванила од стапчето и сокот од лимон. Измешајте сè додека не добиете хомогена смеса. Ако е потешко за мелење, додајте многу малку вода, само за да тргнат работите. Поделете ја масата на два дела, а потоа додадете малини во едниот дел. Белиот дел прелијте го врз кората во калапот, ставете го во замрзнувач околу половина час да се стегне малку, па прелијте го делот од малини. Оставете во фрижидер, по можност преку ноќ.
  Пред сервирање украсете со ф’стаци и кокос.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *