БОГ МИСЛЕЛ НА СЕ: Ова е најлековитото растение во светот, а ние воопшто не го забележуваме

БОГ МИСЛЕЛ НА СЕ: Ова е најлековитото растение во светот, а ние воопшто не го забележуваме.
Кога го создаде овој свет, Бог мислеше на сè, па ги рашири своите милостиви низ целата планета. Секое растение, секое цвеќе, секоја и најмалата трева на нашата планета, е сакана од Бога и така е создадено со бесконечно значење што човекот често не знае да го препознае.

Сè што е создадено е создадено за човекот, неговиот врв на создавањето, така што секое растение е во служба на Божјата благодат. Така, Жалфијата, кој долго време беше едно од најлековитите растенија на планетата, е создаден за да му служи на човекот и на Бога.
Одамна, луѓето едноставно го знаеја ова, а денес човекот преокупиран со непотребни работи се чини дека не ја гледа вистинската реалност на нештата и вистинската реалност на Божјата благодат целосно посветена на човекот преку природата и сè што го опкружува човекот.
Жалфијата е една од најлековитите растенија на нашата планета. Неговото латинско име – Salvia officinalis – потекнува од зборот salvare што значи спасување или лекување.
Во гробниците на фараоните ова растение беше главната состојка на мешавината за балсамирање. Грчкиот лекар Диоскорид го користел за лекување на многу болести како што се крварење, треска, камења во урина и неправилна менструација.

Во времето на Карло Велики, жалфијата била засадена во секоја градина и се сметала за најлековито растение. Се користеше за лекување на скоро секоја болест и затоа доби статус на свето растение.
Жалфијата ја прочистува крвта, го промовира лачењето на слузта од органите за дишење и делува врз лачењето на слузта од желудникот, па пациентот го враќа изгубениот апетит.
Во дијабетес, се препорачува мешавина од еднакви делови жалфија и равнец. Жалфијата, не само што делува против воспаление, туку ги лекува и сите воспаленија на цревата, желудникот, црниот дроб, жолчката и уринарниот тракт. Чајот од жалфија е одличен лек против гаргара за катарална форма на грлото и фаринксот при воспаление на крајниците и мукозните мембрани во усната шуплина.

Жалфијата се користи во различни знаци на метаболички заболувања, влијае на третман на ревматизам и гихт, а не и на целиот спектар на нервни нарушувања кои ги придружуваат овие болести.
Чајот од жалфија е многу важен за мајките што дојат, бидејќи зголемената потрошувачка на чај при одвикнување на деца од мајчино млеко, го намалува лачењето на млекото. Уживањето во чајот од жалфија може, под одредени услови, да ја елиминира склоноста кон абортус.

Чајот од жалфија, ако се пие почесто, го зајакнува целото тело, спречува мозочен удар и делува многу поволно на лишувањето. Единствено е лековито растение, заедно со лаванда, кое помага при ноќно потење.
Ја лечи болеста што предизвикува ноќно потење, со својата изненадувачка моќ ја елиминира слабоста поврзана со оваа болест. Многу лекари ги научиле добрите својства на жалфијата: со најдобри резултати го користат за грчеви, болести на ‘рбетниот мозок, болести на жлездите, како и треперење на екстремитетите.

Во случаи на овие болести, пиеме две чаши чај на ден во голтки. Чајот има одличен ефект врз заболениот црн дроб, ја елиминира надуеноста и сите други заболувања поврзани со оштетен црн дроб. Ја прочистува крвта, ја чисти слузта од респираторните органи и стомакот, го зајакнува апетитот и ги елиминира цревните проблеми и дијарејата. Кога бодеме инсекти, на местото на убодот ставаме мелени листови од жалфија.
За надворешна употреба, особено препорачуваме чај од жалфија за тонзилитис, болка во вратот, гноен воспаление на забите, воспаление на грлото и усната шуплина. Многу деца и возрасни би избегнале операција на крајниците доколку навремено користеле Жалфијата.
Кога немаме крајници, кои како полициски тела ги задржуваат и обработуваат токсините, тие дејствуваат директно на бубрезите. Екстрактот од жалфија помага при крварење и лабави заби, периодонтитис и чиреви на непцата. Ние гаргараме или ставаме памучни облоги.

Чајот од жалфија се подготвува со истурање 1-2 лажички жалфија со 2 dcl топла вода и оставање да отстои 10 минути. Чајот има прилично силен вкус и може да биде непријатен за пиење и може да се пие неколку пати на ден. Жалфијата е дефинитивно растение што треба да го имаме во домашната аптека како дар од Бога.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *