ТРАДИЦИОНАЛНА ЗИМНИЦА:Вистинско време е за „ПЕЧИ-ГМЕЧИ“ ,вака ги подготвуваа нашите БАБИ и МАЈКИ

Токму така го правеа нашите мајки и баби, а самата процедура е прилично едноставна.

Железната пиперка е незаменлив дел од секоја зимска кујна. Вака подготвена, пиперката останува цврста и крцкава, малку зачинета и е совршен додаток на секое јадење. Токму така го правеа нашите мајки и баби, а самата процедура е прилично едноставна, важно е само да изберете месни и свежи пиперки кои немаат никаква штета на себе.

Состојки:

  • 5 кг црвени месни пиперки
  • 500 мл масло
  • 200 гр сол
  • 100 гр шеќер
  • 500 мл оцет
  • 2 глави лук
  • 1 лажичка зрна бибер
  • еден куп магдонос

Подготовка:
Пиперките добро измијте ги, извадете ги семките и исечете ги на дебели ленти. Наредете еден ред во длабок сад, па посипете ги со шеќер и сол, прелијте со масло и оцет, па одозгора наредете уште еден ред пиперки и повторете ја постапката додека не го потрошите целиот материјал. Оставете ги да отстојат неколку часа, или преку ноќ.

Одвреме-навреме мешајте ги, сите пиперки да бидат убаво покриени со смесата за зачини. Кога пиперките ќе омекнат, наредете ги во поголеми, претходно стерилизирани тегли, а меѓу нив ставете чешниња лук, зрна бибер и магдонос. Секоја тегла наполнете ја со течноста што останала од пиперките, притиснете со сребрено ренде, затворете ги капаците и ставете ги на темно и ладно место.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *