Проја со сирење и ТИКВИЧКИ: Традиционално српско јадење на поинаков начин, секогаш добредојдено на нашата ТРПЕЗА!

Проја со сирење и ТИКВЧИКИ: Традиционално српско јадење на поинаков начин, секогаш добредојдено на нашата ТРПЕЗА!
Проја традиционално се прави само од крупно пченкарно брашно, сол и вода.

За среќа, традиционалниот рецепт денес постои во различни облици и форми и така го најдовме овој рецепт за тиквички. Благодарение на тиквичките, пројката ќе биде дарежлива и мека.

 • Состојки:
 • 2јајца
 • 200 гр сирење
 • 1 тиквичка, рендана
 • 1 чаша кисело млеко
 • 1 чаша бело брашно (користете чаша кисело млеко)
 • 1 чаша пченкарно брашно
 • ½ чаша масло
 • 1 прашок за пециво
 • прстофат сол
 • сусам
 • Подготовка:
  Тиквичките измијте ги ако се млади изрендајте ги на поголем ренде со кората и семките. Ако не, излупете ги и извадете го центарот за да ги отстраните семките. Оставете ги да се исцедат и исцедете ги. Кожата од тиквичките е многу здрава, но понекогаш знае да биде горчлива, па затоа ја пробувам пред рендање.
  Најпрво со миксер се матат течните состојки: јајцата, киселото млеко, маслото. Потоа додадете бело брашно, пченкарно брашно, прашок за пециво и малку сол.
  Соединете ги со тиквичките и кашкавалот и истурете во тавче или калапи обложени со масло или хартија за печење, посипете со сусам и печете на 200 °C десет минути, па на 180 °C околу 20-30 минути (во зависност од рерната). . Супата треба да има златно жолта до светло кафена боја.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *