ОРИГИНАЛЕН РЕЦЕПТ НА БАБА ЗА ПОСНИ ПОЛНЕТИ ПИПЕРКИ: Не би верувале дека може да бидат ТОЛКУ ВКУСЕНИ

Совршено јадење за посни празнувања.

Кој вели дека мрсната храна не може да биде вкусна како месото? Пробајте ги овие полнети пиперки кои ќе ве разнесат.

 • Неопходно е:
 • пиперки
 • 1 главица кромид
 • 5 чешниња мелени лук
 • 2 моркови исечкани на коцки
 • може да се исече и една свежа црвена пиперка
 • 50 гр ориз (може малку да се свари)
 • 2 рендани компири
 • 1 лажица ајвар
 • од суви зачини, сол, бибер мл. бибер
 • 200 мл варени домати
 • 1 домат за покривање
 • 100 ml вода
 • Масло
 • Подготовка:

  На масло пропржете ги исечканите кромид и морков, па додајте го оризот, ренданиот компир, лукот и слично кога ќе се испржат. бибер, сол и измешајте сè.
  Наполнете ги пиперките и затворете ги со парчиња домати. Измешајте ги водата, доматите и брашното и истурете ги пиперките во сосот.

  Врз секоја пиперка додадете малку масло. Покријте и печете во рерна на 220 степени околу 60 минути. Ставете го целиот преостанат зеленчук во тенџере, истурете вода и варете околу половина час.
  Додадете зачини, листови од магдонос и еве одличен ручек.. Пријатно!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *