ВО ВАКОВ ДОМ НЕМА СРЕЌА: Ова е вистински аларм дека вашата куќа е полна со негативна енергија!

Еве девет од најефикасните методи кои ќе ви помогнат да ја исчистите вашата куќа од сè што не е во ред…
Повеќето луѓе редовно го чистат физичкиот неред што го прават секој ден, но исто така и повеќето не се свесни дека истото треба да се направи со енергетскиот неред!

Од време на време, добро е да ја отстраните негативната, хаотична енергија што ве опкружува. Просторот ќе биде полесен, посветол и покреативен, а вие и вашето семејство ќе се чувствувате подобро.
Еве кога чистењето на енергијата на вашиот дом е задолжително:
Кога имате лош ден

Негативната енергија во вашиот дом се храни од овие чувства и се зголемува неконтролирано.
Ако сте биле болни
Со стресот што го чувствувате под времето, физичката состојба носи негативна енергија во просторот околу вас.
По загубата: Чистењето за време на тагата може да ви помогне да ја надминете болката и да ви даде сила да одите напред.
По расправија со партнер: Кажавте некои работи, а и тој. Кога ќе заврши несогласувањето, време е да го исчистите воздухот – буквално.

За време на секоја голема животна промена: Нова работа, партнер, милениче, бебе што доаѓа… Бришењето на старото создава простор за нова енергија.
Кога ќе се чувствувате „заглавени“: Ако сакате да го подобрите вашиот живот во кој нема напредок, можеби е време да се запрашате дали вашиот дом е „заглавен“ во минатото.
Како да се отстрани негативната енергија од дома?
Предлагаме 10 едноставни, но многу ефикасни методи:

1. Поставете нова „намера“ за вашиот дом
Формата ја следи мислата. Кога правите нешто друго, поставете одредена намера за вашиот дом. Како би сакале просторот да ви помогне да се ослободите од него? Како сакате да се чувствува вашиот дом? Изразете ја вашата намера да иницирате промена на глас.
2. Пробајте со Жалфија
Луѓето ширум светот согоруваат растенија за да ја исчистат негативната енергија, а една од најчесто користените е Жалфијата. Ова растение се собира и суши, а потоа гори поради чадот за чистење. За да го направите ова дома, ставете сушена Жалфија во огноотпорен сад и запалете го. Чад низ целата куќа. Ако имате астма или сте чувствителни на чад, прескокнете го ова.
3. Бидете „бучни“
Звук на тапан, плескање, музика… Сето ова може да помогне во разградување на негативната енергија.

4. Запалете го темјан
Темјанот се смета за моќен чистач на лошата енергија. Запалете го и ширете чад околу куќата.
5. Моќта на кујнската сол
Се користи за стерилизирање на сè, од плочи за сечење до рани на телото, а исто така ја чисти негативната енергија. Еве неколку начини на кои можете да го користите во вашиот дом:
Се топи морската сол во шише за прскање исполнето со вода и прскајте во воздухот во секоја просторија.

Поставете тенка линија на морска сол пред влезот на куќата или околу оградата на вашиот имот. Ставете чинија сол на изложба или во шкаф. Растворете ја солта во водата со која ќе ги исчистите површините и подовите. Користете сол од Хималаите.
6. Мирис на лимон
Многу производи за чистење имаат мирис на лимон, бидејќи тој е природно заживувачки. Еве неколку начини како да го користите дома:
Ставете кора од лимон во врела вода и оставете ја пареата да влезе во вашиот простор. Ставете чинии со свежи парчиња лимон во секоја соба. Ставете есенцијални масла од лимон во дифузорот.

7. Пополнете го просторот со мирис на растенија
Лимонот не е единствениот мирис што одговара на вашиот простор. Постојат и есенцијални масла од жалфија, лаванда и темјан. Можете да ги ставите во дифузер или да наполните шише со прскалка со дестилирана вода и да додадете 20-30 капки есенцијално масло по ваш избор. Протресете го и помирисајте го просторот за живеење. Може да се одлучите и за свежи мириси, затоа набавете мирисни лилјани, алое вера или бршлен.
8. Исчистете го нередот
Физичката нечистотија и нередот може да го направат просторот непријатен. Со одржување на домот чист, ја намалувате можноста за создавање негативна енергија.

9. Отворете ги прозорците
Последно, но не и најмалку важно, отворете ги прозорците! Влезот на свеж воздух ја исфрла и негативната енергија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *