НАШИТЕ БАБИ ЗНАЕЛЕ: Само сиромашните го јадат ова во Македонија, а во Холивуд го земаат како инфузија

Дури и познатите холивудски актерки, како ѕвездата од филмот „Грешката во нашите ѕвезди“ Шејлин Вудли и кралицата на здравиот живот Гвинет Палтроу го сакаат ова јадење и го консумираат секојдневно.

Имено, вашата баба веројатно не става само месо во супата, туку ја „зачинува“ со шупливи коски. Ова е стар трик, кој се користи во време на сиромаштија – затоа што никој немал пари всушност да стави месо во супата. Затоа се додадени коски кои освен што и даваат фантастичен вкус на супата, имаат и неверојатни лековити својства. Така, научниците од престижните универзитети докажаа на начин дека нашите стари биле во право – супата е навистина здравје.

Иако кај нас супата од коски се смета за јадење за сиромашни луѓе, таа е позната во светски рамки по своето уништување на нервите врз телото. Дури и познатите холивудски актерки, како ѕвездата од филмот „Грешката во нашите ѕвезди“ Шејлин Вудли и кралицата на здравиот живот Гвинет Палтроу го сакаат ова јадење и го консумираат секојдневно.

– Супата од зеленчук е многу здрава бидејќи ни носи грст минерали, го хидрира телото, не грее, а бидејќи не е калорична и дава чувство на ситост, може да биде одличен сојузник во исхраната. Единственото правило кое треба да го следите е да не додавате премногу сол или мешавини за зачини кои всушност се полни со сол, а наместо тоа да ставите многу коски и месо – објаснува нутриционистката Бранка Мирковиќ.

Колагенот скриен во коските, особено во телешкото и пилешкото, е одличен начин да се победи староста и да се зајакне коскениот систем, поради што ова јадење (или пијалок, во зависност од вашата желба) се нарекува и природен ботокс. За работите да бидат уште подобри, научниците докажаа дека супата од коски има антибиотски ефекти – така што приказната за пиење супа кога сте болни не е само „приказна за дедо“.

Еве уште неколку работи што ќе ги почувствувате кога ќе почнете да јадете супа секојдневно:
– поубава кожа,посилен имунитет,„мирни“ црева,подобро варење,поголем внес на витамини
Неопходно е:

  • 2 кг говедски коски со месо
  • 1 кг други видови коски
  • 2 праз, крупно сечкани
  • 2 моркови, крупно сецкани
  • 2 стебленца целер
  • магдонос
  • Мајчина душица
  • 2 мелени чешниња лук
  • 1 лажица зрна бибер
  • масло

Подготовка:
Измијте ги коските и покријте ги со ладна вода, па варете два часа на тивок оган без мешање. Додадете ги сите останати состојки и варете уште два часа на тивок оган. Кога малку ќе се олади, се цеди и се користи по потреба.
Можете да јадете супа пред оброк, може да го замени оброкот, а исто така, по примерот на Шејлин Вудли, можете да ја пиете ладна наутро, од поголема шолја.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *