Домаќинките полудеа по овој нов ТРИК: Замрзнете ја течноста за миење садови, а ефектот ќе ве воодушеви

Ако никогаш претходно не сте го пробале ова, сега е вистинското време
Домаќинките полудеа по овој нов ТРИК: Замрзнете ја течноста за миење садови, а ефектот ќе ве воодушеви

Веројатно се прашувате зошто на прво место треба да замрзнете течност за миење садови. Па, благодарение на промената на состојбата на агрегација, тоа може да биде корисно во многу случаи и да ви го олесни животот многу. Не веруваш? И ние на почетокот бевме скептични, но сега ни се допаѓа трикот.

Мислам дека сите имаме дома течност за миење садови, но веројатно ретко кој би помислил да ја замрзне. Штета. Оваа идеја не е толку глупава и бесмислена како што може да изгледа на прв поглед.

Истурете ја течноста за миење садови во калапи за мраз или силиконски калапи за мафини и ставете ги во преградата за замрзнување. Тие потоа може да се користат за чистење на нечистотија, како на пример подмачкана рерна или решетка, или изгорени тенџериња и тави. Детергентот може да се справи дури и со тврдоглава, исушена храна и остатоци од маснотии. И што е најважно, нема да ја оштетите или изгребате неговата површина. Нема повеќе чистење. Течноста за миење садови во форма на замрзнати коцки мраз е хит.

Коцките мраз направени од течност за миење садови се погодни и за отстранување на мрсни дамки од облеката или тапацирот. Можете да ги користите и за чистење на теписи или многу валкани подови. Исто така, брзо и ефикасно ќе се ослободи од налепниците од различни површини.

И тоа не е се. Не секој знае дека замрзнатата течност за перење ја одржува температурата подолго од обичната вода. Тоа значи дека може да се направи ладилник за вреќа за пикник или облога за болни места.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *