Стар рецепт за ПРАСКИ: Носталгично СЛАТКО кое ќе ве врати во детството

Стар рецепт за ПРАСКИ: Носталгично СЛАТКО кое ќе ве врати во детството.
Праските се една од оние вистински старомодни колачи кои носталгично не потсетуваат на вештините на нашите тетки и баби.

 • Состојки:
  За праските:
 • 2 џамбо јајца или 3 средни
 • 180 гр шеќер
 • 225 мл масло
 • 3 лажици млеко
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 3 лажици брашно
 • 425 гр брашно
 • Да пополни, исполни:
  350 гр домашен џем од сливи
  150 мл рум
  праска се распарчи

  Подготовка.
  85 мл вода (за секоја боја, а можеби и малку повеќе во зависност од тоа колку време ги чувате праските во боја)
  капки прехранбена боја по желба
  по желба екстракт од малина и круша
  Многу малку со жица изматете ги јајцата и шеќерот, па додадете го маслото кое исто така ќе го матите додека не се соедини со јајцата.

  Во изматената смеса додадете 3 лажици млеко и ванилин шеќер и продолжете со матење со жица за да се соедини и на крај додадете 2 лажички прашок за пециво и 3 лажици брашно. Сето тоа соединете го и оставете го во фрижидер да отстои два часа.
  По два часа се вади и се додава 425 гр брашно, не се става целата количина брашно бидејќи многу зависи од големината на јајцата, брашното изматете го со миксер па намачкајте го на набрашнета работна површина и замесете мазно тесто.
  Ако ви се лепи за прстите, додадете уште брашно додека не стане фино тесто што не се лепи за прстите.
  Искинете топчиња од готовото тесто, а можете да користите и уред, со кој всушност се вадат топчиња од дињите и лубениците, а потоа сите се исти, измазнете ги со дланките, бидејќи ако не се мазни, тие ќе пукне.
  Ставете ги на плех, кој сте го обложиле со хартија за печење и печете ги додека малку да поруменат на 165-170*C, во зависност од рерната.
  Топлите топчиња издлабете ги со раб на остар нож и ставете ги на плех обложен со кујнска хартија (можете да користите и нож за дупчење).

  Измешајте ги топчестите трошки со домашен џем од сливи и додадете рум по желба. Потребен ви е румот за подобар вкус од џемот. Наполнете ги топчињата, ако имате вишок џем наоколу исчистете го со нож. Поврзете ги топчињата заедно.
  Подгответе два сада и истурете 85 мл вода во секој (можеби ќе ви треба повеќе, во зависност од тоа колку сакате да ви биде јака бојата) додадете една лажица две прехранбени бои и половина шише екстракт од малина и круша (ако имате праска , ставете праска, но може да се користи и друг екстракт) и едната страна потопете ја еднаш, двапати или три пати.

  Во плех обложен со кујнска хартија наредете ги натопените праски малку да се исцедат, направете 5-6 праски, па валкајте ги во поситен шеќер и оставете ги во плех обложен со кујнска хартија.
  Готовите праски покријте ги со чиста кујнска крпа или чаршаф и оставете ги преку ноќ да се исушат. Пред послужување, залепете ги листовите и наредете ги во плех со други мали колачи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *