Рецепт за совршена зимница: Како да го направите најдобриот сос од домати?

Рецепт за совршена зимница: Како да го направите најдобриот сос од домати?Ако се подготвувате за зимата, не смеете да го заборавите сосот од домати.

Потребни состојки:

 • 5 килограми домати
 • 2,5 лажици сол
 • 5 лажици шеќер
 • 2 лажици алкохолен оцет
 • Црн бибер
 • Оригано
 • Босилек
 • Мајчина душица
 • Начин на подготовка:
  Излупете ги доматите, исечкајте ги и смелете ги. Исцедете ги семињата. Сварете го сокот. Додадете ги зачини и варете до саканата густина.
  Истурете го сосот во стерилизирани тегли, а потоа добро затворете ги.
  Наредете ги во рерната на 90 степени, а по 90 минути исклучете ја рерната и оставете ги теглите преку ноќ.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *